Results provide by Raceres Results
www.raceres.org.uk
raceres@lineone.net

These are  provisional results.  Several mistakes were made on the timing / recording sheets. These are the best
results I can produce from the information that I have been given.

Position Time Race No First Name Surname Club Name Category
1 18:30 130 Andrew Mynott Saffron Striders Male Senior
2 18:42 195 Paul Holley Elsworths Male Vet 40
3 19:05 289 Robin Clifford Hamilton Hill Male Vet 40
4 19:20 325 Vincent Coogan Newmarket Joggers Male Senior
5 19:42 186 Ross Birkett Feildens Flyers Male Senior
6 19:48 300 John Oakes Cambridge & Coleridge AC Male Vet 50
7 19:56 241 Harry Fowler St Gatien Plodders Male Senior
8 20:01 210 Phil Waity Wymondham AC Male Junior
9 20:05 242 Alex Merriam Shaftesbury Barnet AC Male Senior
10 20:31 339 Chris Dodge Saffron Striders Male Vet 45
11 20:40 369 Chris Starmer Stowmarket Striders Male Vet 50
12 20:46 221 Stephen Donoghue Castle Stables Male Vet 40
13 21:02 363 Chris Swift Hamilton Hill Male Senior
14 21:10 389 thomas Rowland Unattached Male Junior
15 21:10 207 Stephen Edwards Newmarket Joggers Male Vet 45
16 21:12 216 Simon Phillips St Edmund Pacers Male Senior
17 21:12 129 Nigel Coates Saffron Striders Male Vet 45
18 21:16 334 Paul Brougy Haverhill Running Club Male Vet 40
19 21:16 330 Sam Sadler Unattached Male Senior
20 21:31 205 Tobias Coles Unattached Male Senior
21 21:22 153 Robert Woodward Saffron Striders Male Vet 45
22 21:38 374 Steve White Saffron Striders Male Vet 40
23 21:41 246 Charles StAubyn Saffron Striders Male Vet 40
24 21:41 342 Craig Benton Unattached Male Vet 50
25 21:44 237 Duncan Moir Baker McVeigh & Clements Male Senior
26 21:48 217 Andrew Marsden Unattached Male Senior
27 21:50 181 Derek McGaffin Darley Male Senior
28 21:55 184 Steve Peck Newmarket Cycling & Tri Club Male Vet 50
29 21:58 179 Kevin Raymond Darley Male Vet 50
30 22:04 189 Adam Bescaizza Feildens Flyers Male Junior
31 22:07 299 Wayne Reeder Unattached Male Vet 45
32 22:07 131 Fiona Halls Saffron Striders Female Senior
33 22:19 212 John James Saffron Striders Male Vet 50
34 22:23 349 Liam Brophy St Edmund Pacers Male Junior
35 22:26 359 Thomas Rowland Unattached Male Junior
36 22:30 161 William Barker NEH Interns Male Senior
37 22:32 318 Toby Lumsden Saffron Striders Male Vet 50
38 22:33 336 Ursula White Hamilton Hill Female Senior
39 22:40 222 Rebecca Woodman Castle Stables Female Senior
40 22:43 322 Artur Bartyzel Unattached Male Senior
41 22:45 193 Ivan Siegl Elsworths Male Senior
42 22:47 202 Matthew Billis Saffron Striders Male Senior
43 22:52 220 Del Wallace Castle Stables Male Senior
44 22:52 327 Fernando Montesso Animal Health Trust Male Vet 40
45 23:00 361 Dave Vaughan St Edmund Pacers Male Vet 55
46 23:06 311 Joe richer Newmarket Cycling & Tri Club Male Senior
47 23:09 164 Simon Waterhouse NEH Vets Male Vet 40
48 23:11 243 Mark Marns Shaftesbury Barnet AC Male Junior
49 23:12 340 Andre Pereira Unattached Male Senior
50 23:12 380 Chris Hawkins Unattached Male Vet 40
51 23:16 360 Steve Millon Haverhill Running Club Male Vet 50
52 23:17 209 Peter Harris Ely Runners Male Vet 60
53 23:17 267 Glen Morris Luca Cumani Male Junior
54 23:20 141 Chris Chorley Bungay Black Dog RC Male Vet 45
55 23:26 215 Paul White St Edmund Pacers Male Vet 45
56 23:31 379 Ian Cunnington Unattached Male Vet 45
57 23:33 275 Nicholas Hyde Luca Cumani Male Senior
58 23:36 247 Marcus Hall Unattached Male Senior
59 23:43 261 Brent Millican Unattached Male Vet 40
60 23:45 254 John White Purple Patch Runners Male Vet 45
61 23:47 368 Wendy Jones Unattached Female Vet 40
62 23:49 296 Mark Vile Cambridge & Coleridge AC Male Vet 40
63 23:56 324 Maxine Burgess Darley Female Senior
64 23:58 188 Robert Summers Feildens Flyers Male Senior
65 23:59 196 Jonathan Clarke Unattached Male Vet 40
66 24:04:00 290 Ian Howell Godolphin Male Vet 45
67 24:05:00 288 Peter Cotton Unattached Male Vet 60
68 24:11:00 190 Stuart Field Saffron Striders Male Vet 45
69 24:14:00 192 David Cheese Newmarket Joggers Male Vet 60
70 24:15:00 333 Richard Jones Unattached Male Vet 45
71 24:15:00 264 Matthew Cumani Luca Cumani Male Senior
72 24:16:00 385 Terry Flynn Darley Male Vet 45
73 24:18:00 199 Henry Rowe Saffron Striders Male Vet 50
74 24:28:00 227 Dave Bray Genzyme Male Senior
75 24:28:00 277 Helina Gissing Luca Cumani Female Junior
76 24:29:00 180 Oliver Costello Darley Male Senior
77 24:32:00 376 Ian Gooderham St Edmund Pacers Male Vet 40
78 24:35:00 294 Graham Clark Unattached Male Senior
79 24:37:00 353 Claire Waters Saffron Striders Female Senior
80 24:40:00 292 Auisech Seeburn Mark Thomas Male Senior
81 24:41:00 297 Jason Beeton Newmarket Joggers Male Senior
82 24:42:00 382 Charlie Appleby Unattached Unable to place in Cat.
83 24:43:00 328 John Tighe Unattached Male Vet 55
84 24:48:00 301 Stephen Symonds Newmarket Joggers Male Senior
85 24:50:00 200 Colin Warn Unattached Male Vet 40
86 24:55:00 305 Tessa Stone Unattached Female Senior
87 25:01:00 293 Simon Thompson Unattached Male Vet 45
88 25:04:00 136 John Berry Waths Angels Male Vet 40
89 25:11:00 281 Marcelo Maracs Luca Cumani Male Senior
90 25:11:00 366 Elke Hausler Unattached Female Vet 45
91 25:13:00 235 Karima Afzal Baker McVeigh & Clements 2 Female Senior
92 25:14:00 272 Jack Steels Luca Cumani Male Senior
93 25:14:00 214 Haiey Suttle Stowmarket Striders Female Vet 45
94 25:15:00 157 Natalia Allen Lida Vets Female Senior
95 25:21:00 375 Gary Dickinson Unattached Male Vet 40
96 25:24:00 252 Guy Sanford Unattached Male Senior
97 25:28:00 249 Kistie Newton Newmarket Joggers Female Senior
98 25:33:00 315 Jo Hunnam Godolphin Female Senior
99 25:35:00 371 Julia Middleton Newmarket Joggers Female Vet 60
100 25:39:00 309 Olive Millington Newmarket Joggers Female Vet 55
101 25:44:00 203 Alan Goodenough Newmarket Joggers Male Vet 55
102 25:45:00 240 Diana Thomas St Gatien Plodders Female Senior
103 25:49:00 321 Reno Hawes Unattached Male Junior
104 25:54:00 133 Kate Holden Saffron Striders Female Vet 45
105 26:56:00 317 Mark Careless Unattached Male Senior
106 25:57:00 197 John McAspurn Unattached Male Vet 45
107 25:58:00 345 Ryan McKay british racing School Male Senior
108 25:59:00 239 Amanda Zetterholm Baker McVeigh & Clements Female Senior
109 26:00:00 370 David Daniels Stowmarket Striders Male Vet 45
110 26:06:00 282 Shane Maclesse Luca Cumani Male Senior
111 26:06:00 338 Bradley roper Unattached Male Junior
112 26:07:00 250 Penny Waggott Stowmarket Striders Female Vet 40
113 26:09:00 206 Julie Sheldrick Newmarket Joggers Female Senior
114 26:17:00 286 William Burdett Stowmarket Striders Male Vet 45
115 26:18:00 378 Pierse-Yues Berthouloux Hamilton Hill Male Senior
116 26:20:00 228 Anton James Genzyme Male Senior
117 26:22:00 295 Stuart Janes Newmarket Joggers Male Vet 40
118 26:28:00 308 Chloe Beeton Newmarket Joggers Female Junior
119 26:30:00 137 Gemma Dawson Waths Angels Female Senior
120 26:32:00 138 Aisling Appleby Waths Angels Male Senior
121 26:32:00 335 Maria Doe Michael Stout Female Senior
122 26:37:00 307 Peter Circuit Unattached Male Vet 40
123 26:41:00 233 Jenny Southgate Unattached Female Senior
124 26:48:00 320 Anna Eaton Newmarket Cycling & Tri Club Female Vet 40
125 26:54:00 285 Tomohiro Yamazaki Luca Cumani Male Senior
126 26:58:00 377 Benoit Jeffery Darley Male Senior
127 27:04:00 156 Joshua Lida Lida Vets Male Vet 55
128 27:05:00 162 Keely McHegh NEH Interns Female Senior
129 27:07:00 167 Michelle Roberts NEH Yardies Female Vet 40
130 27:09:00 187 Shelley Birkett Feildens Flyers Female Junior
131 27:09:00 323 Sarah Clarkson Hamilton Hill Female Senior
132 27:10:00 213 Margit Wendleberer Saffron Striders Female Vet 45
133 27:14:00 166 Suzanne Ingle NEH Vets Female Senior
134 27:14:00 163 Helen Jones NEH Interns Female Senior
135 27:16:00 298 Gary Goffey Unattached Unable to place in Cat.
136 27:16:00 144 Chris Lovett The Lycetts Team Male Senior
137 27:19:00 238 Ferando Perez Baker McVeigh & Clements Male Senior
138 27:21:00 337 Joaquim Monteiro Haverhill Running Club Male Vet 55
139 27:24:00 316 Keith borrett Stowmarket Striders Male Vet 55
140 27:28:00 350 Gemma Thake Saffron Striders Female Senior
141 27:31:00 303 Marie Parker Clive Brittain Female Senior
142 27:32:00 143 Alec moore The Lycetts Team Male Senior
143 27:32:00 357 Sarah Baldwin Unattached Unable to place in Cat.
144 27:35:00 258 David Rowlands Lida Vets Male Vet 45
145 27:37:00 183 Paul Duke Darley Male Vet 45
146 27:43:00 149 James White The Lycetts Team Male Senior
147 27:44:00 271 Luciano Siqueira Luca Cumani Male Senior
148 27:47:00 329 Philip Milbank Unattached Male Senior
149 27:53:00 194 Anna Edwards Elsworths Female Senior
150 27:57:00 319 Melaine Walker Unattached Female Senior
151 28:00:00 278 Otavio DeCamargo Luca Cumani Male Vet 45
152 28:02:00 151 Andrea Taylor The Lycetts Team Female Senior
153 28:03:00 155 Ilan Lay Lida Vets Male Senior
154 28:06:00 173 Claire Windle Darley Female Senior
155 28:23:00 236 Anthony Clements Baker McVeigh & Clements 2 Male Senior
156 28:25:00 231 Leslie Basham Stowmarket Striders Male Vet 60
157 28:28:00 291 Tim Cuff Godolphin Male Vet 40
158 28:32:00 185 Samantha Crockett Unattached Female Senior
159 29:02:00 362 John Hernou Cheveley Park Stud Male Vet 45
160 29:03:00 251 Lindsey Newton Unattached Female Senior
161 29:05:00 274 Nathalie Lofts Luca Cumani Female Senior
162 29:05:00 260 Paul Finch Unattached Male Senior
163 29:05:00 142 Bobbie Sauerzapf Bungay Black Dog RC Female Vet 50
164 29:20:00 373 Verity Macmahon Unattached Female Senior
165 29:22:00 352 Dave Price Newmarket Joggers Male Senior
166 29:28:00 348 Marie Lussiana Darley Female Senior
167 29:28:00 347 Emma Feve-Smith Darley Female Senior
168 29:31:00 176 Sarah Kilby Darley Female Senior
169 29:35:00 211 David Peck Newmarket Cycling & Tri Club Male Vet 65+
170 29:46:00 386 George Thorogood Luca Cumani Male Senior
171 29:46:00 265 Hayley Burton Luca Cumani Male Senior
172 29:59:00 229 Darren Collingwood Genzyme Male Senior
173 30:05:00 170 Sophie Candy Darley Female Senior
174 30:12:00 159 Kimberley Cloe Unattached Female Senior
175 30:33:00 287 Angla Burdett Stowmarket Striders Female Vet 40
176 30:37:00 365 Yannick Hausler Unattached Male Junior
177 30:44:00 364 Michael Hausler Unattached Male Vet 50
178 30:51:00 204 Karen Halls Unattached Female Senior
179 30:56:00 259 David Oldham Unattached Male Vet 40
180 31:18:00 230 Alex Mommersteeg Unattached Female Senior
181 31:22:00 326 Hetty Stearn Unattached Female Senior
182 31:29:00 358 Charles Bell Unattached Unable to place in Cat.
183 31:37:00 226 James Strachen Genzyme Male Senior
184 31:56:00 313 Colett Jolliffe Unattached Female Senior
185 31:56:00 312 Heidie Utoppel Unattached Female Senior
186 32:09:00 384 Shiriene Benjamin Unattached Unable to place in Cat.
187 32:13:00 232 James Basham Stowmarket Striders Male Senior
188 32:29:00 218 Niki Pyrah Darleys Damsells Female Senior
189 32:29:00 269 Takashige Yokobori Luca Cumani Male Senior
190 32:49:00 244 Jodie Kibble Darleys Damsells Female Senior
191 32:57:00 219 Charlotte Lovatt Darleys Damsells Female Senior
192 32:58:00 304 Alison Lowrie Unattached Female Vet 50
193 33:00:00 177 Declan Daly Darley Male Vet 45
194 33:08:00 253 Caroline Patterson Unattached Female Senior
195 33:15:00 332 Una Crozier Unattached Female Vet 45
196 33:27:00 381 Nigel Chapman Unattached Unable to place in Cat.
197 33:34:00 147 Beth Sharkey The Lycetts Team Female Senior
198 33:38:00 248 Paul Forshaw Unattached Male Vet 55
199 33:45:00 263 Francesca Cumani Luca Cumani Female Senior
200 33:56:00 234 Brian Abbott Baker McVeigh & Clements 2 Male Senior
201 34:36:00 273 Matthew Mallia Luca Cumani Male Senior
202 34:42:00 351 Michele healy Newmarket Joggers Female Vet 40
203 35:32:00 390 Stefanie Halm Unattached Female Vet 40
204 35:46:00 171 Lucy Grive Darley Female Senior
205 36:22:00 310 Carol McIntosh St Edmund Pacers Female Vet 55
206 37:02:00 178 Paul Hickey Darley Male Senior
207 37:47:00 152 Sian Phillips Unattached Female Senior
208 38:34:00 302 Donna Finch Unattached Female Senior
209 39:26:00 175 Carol Wigham Darley Female Vet 45
210 39:29:00 314 Julie Minner Unattached Female Vet 50
211 39:33:00 223 Jonathan Horn Genzyme Male Senior
212 39:43:00 344 Emily Petts Unattached Female Junior
213 39:43:00 343 Kim Bosman Unattached Female Senior
214 39:53:00 257 Nicola Ellis Lida Vets Female Senior
215 40:27:00 225 Christopher Lo Genzyme Male Senior
216 41:07:00 135 Sam Martin Unattached Male Vet 50
217 42:04:00 224 Garry Cavaliero Genzyme Male Senior
218 42:25:00 391 Jan Gazpie Unattached Unable to place in Cat.
219 44:41:00 208 Glenda Taylor Stowmarket Striders Female Vet 60
220 46:14:00 256 Donna Nicklin Lida Vets Female Senior
221 46:41:00 172 Lisa George Darley Female Senior
222 46:41:00 174 Nicola Hodgson Darley Female Senior
223 47:35:00 346 Lori Young Unattached Female Junior
224 47:35:00 341 Amelie Green Unattached Female Junior
225 47:59:00 388 Karl Peersman Unattached Male Senior
226 49:41:00 276 Frankie Coveney Luca Cumani Female Senior
227 49:41:00 279 Claudia Robinson Luca Cumani Female Senior
228 51:14:00 262 Elizabeth May Luca Cumani Female Senior
229 51:37:00 280 Ed Walker Luca Cumani Male Senior
230 51:37:00 150 Charles Hamilton The Lycetts Team Male Vet 55
231 52:28:00 145 Anne Bates The Lycetts Team Female Senior
232 52:28:00 146 Rosemary Whitehouse The Lycetts Team Female Vet 60
233 52:33:00 148 Jonny Mclrvbine The Lycetts Team Male Vet 50
  131 Fiona Halls Saffron Striders Female Senior
  132 Gary Howe Saffron Striders Male Vet 50
  134 Melanie Fullford Unattached Female Senior
  139 Angela Wheatley Unattached Female Senior
  140 Peter kierstan Unattached Male Senior
  154 June Woodward Saffron Striders Female Vet 45
  158 Lara Townsend Gt Bentley Running Club Female Senior
  160 Chris Royston Newmarket Cycling & Tri Club Male Senior
  165 Stuart Pearson NEH Vets Male Senior
  168 Charly Rattley NEH Yardies Male Senior
  169 Siraj Bahadar NEH Yardies Male Senior
  182 David Waters Darley Male Vet 45
  191 Jane Monro CSR Running Club Female Vet 45
  198 Stepanca Vranova Darley Female Senior
  201 Mary Narey Stowmarket Striders Female Vet 40
  245 Dico Joubert Unattached Male Senior
  255 Nigel Rand Saffron Striders Male Vet 40
  266 Josemar Alves Luca Cumani Male Junior
  268 Deepak Gaikward Luca Cumani Male Senior
  270 Oli DeOliveria Luca Cumani Male Vet 45
  283 Deijacir Lemos Luca Cumani Male Senior
  284 Elder Carloto Luca Cumani Male Senior
  306 Philip Montoya Unattached Male Vet 45
  331 Laura Wells Unattached Female Senior
  367 Annebell Wetiel-Poley Clive Brittain Female Senior
  372 Arthur Oliva Saffron Striders Unable to place in Cat.
  383 David Benjamin Unattached Unable to place in Cat.
           
           
           
      1st Team Saffron Striders 28
      2nd Team Hamilton Hill 53
      3rd Team Newmarket Joggers 87
      4th Team Castle Stables 92
      5th Team St Edmund Pacers 93
      6th Team Feildens Flyers 98
      7th Team Darley 118
      8th Team Luca Cumani 178
      9th Team Elsworths 189
      10th Team Newmarket Cycling & Tri Club 195
      11th Team Haverhill Running Club 204
      12th Team Stowmarket Striders 209
      13th Team Baker McVeigh & Clements 266
      14th Team NEH Interns 293
      15th Team Godolphin 317
      16th Team Waths Angels 321
      17th Team Lida Vets 359
      18th Team The Lycetts Team 418
      19th Team Baker McVeigh & Clements 2 443
      20th Team Genzyme 467
      21st Team Darleys Damsells 566