Provisional Results by Raceres Results www.raceres.org.uk  raceres@lineone.net

Any errors and omissions, please email the above.

As of 22nd November

Position Finish Time Race No First Name Surname Club Name Category
1 00:56:35 223 Robert Reason Harwich Runners Male Senior
2 00:57:58 168 Andrew Kearton Colchester Harriers AC Male Senior
3 00:58:47 43 Tom Kingsnorth St Edmund Pacers Male Senior
4 00:59:26 160 John Manlow Ely Runners Male Master 40
5 01:00:38 201 Conrad Burgess Ipswich JAFFA Male Senior
6 01:00:46 193 Steve Frazer-Lim Ipswich JAFFA Male Senior
7 01:00:53 239 Paul Mingay Tiptree Road Runners Male Master 50
8 01:01:06 61 Tom Cresswell Sudbury Joggers AC Male Senior
9 01:01:30 205 Terry Back Ipswich JAFFA Male Master 50
10 01:02:09 222 Paul McCelland Harwich Runners Male Master 40
11 01:02:20 54 Gary Thompson Ipswich JAFFA Male Senior
12 01:02:27 8 Simon Hunt Yaxley Runners & Joggers Male Senior
13 01:03:01 203 Wilfred Campbell Ipswich JAFFA Male Master 45
14 01:03:42 25 Carl Thompson Ipswich JAFFA Male Senior
15 01:04:10 220 Ross Welton Ipswich Triathlon Club Male Senior
16 01:04:27 125 John Thorpe Ipswich JAFFA Male Master 40
17 01:04:34 15 Mark Scott Unattached Male Senior
18 01:04:41 200 Clive Thomas Gt Bentley Running Club Male Master 45
19 01:04:43 240 Mark Rutter Harwich Runners Male Master 45
20 01:04:50 169 Carl Heron Queensbury RC (Bradford) Male Master 45
21 01:04:53 271 Lee Morgan Unattached Male Senior
22 01:05:42 173 Andy Buck Sudbury Joggers AC Male Master 45
23 01:06:04 14 Graham Robins Unattached Male Master 40
24 01:06:12 256 Dave Volomon Unattached Male Master 40
25 01:06:32 202 Mark Furnace Ipswich JAFFA Male Senior
26 01:06:41 249 Rory Suckling 53-12 Multisports Male Master 40
27 01:07:01 213 Darren Sheppard Framlingham Flyers Male Senior
28 01:07:05 31 Arthur Whiston Colchester Harriers AC Male Master 55
29 01:07:07 194 Laura Shrewbridge Tiptree Road Runners Female Senior
30 01:07:18 1 Marcus Catlin Ipswich JAFFA Male Senior
31 01:07:22 214 Ben Hammond Harwich Runners Male Master 55
32 01:07:27 215 Richard Newman Harwich Runners Male Master 40
33 01:07:31 250 Amanda Henry Sudbury Joggers AC Female Master 35
34 01:07:39 211 Barry Plowden Springfield Striders AC Male Master 40
35 01:07:41 197 Valerie Gladwell Hadleigh Hares A.C. Female Master 35
36 01:07:44 40 Chris Tye Unattached Male Master 40
37 01:07:51 262 Raymond Hill Ipswich JAFFA Male Master 60
38 01:07:53 225 Mark Brewer Tiptree Road Runners Male Master 45
39 01:08:11 272 Ker Macrosson Ipswich JAFFA Male Master 55
40 01:08:14 46 Lloyd Miles Unattached Male Master 40
41 01:08:16 251 Lynn Higgs Colchester Harriers AC Female Master 50
42 01:08:39 260 Gary Joslin Springfield Striders AC Male Master 40
43 01:09:00 276 Peter Lewis Unattached Male Senior
44 01:09:26 92 Chris Chorley Bungay Black Dog Male Master 45
45 01:09:44 270 Simon Hange Ipswich Triathlon Club Male Senior
46 01:09:53 138 Trevor Fulcher Unattached Male Master 40
47 01:10:02 20 Alan Jackson Ipswich JAFFA Male Master 50
48 01:10:26 26 Tonya Antonis Ipswich Harriers Female Master 40
49 01:11:17 246 Bryan Reid St Edmund Pacers Male Master 40
50 01:11:24 17 Carl Meen Unattached Male Senior
51 01:11:27 35 Scott Sherman Stowmarket Striders Male Senior
52 01:11:35 259 Vicky Reynolds Ipswich JAFFA Female Senior
53 01:11:40 177 Mary Narey Stowmarket Striders Female Master 40
54 01:11:41 258 Tony Saliman Hadleigh Hares A.C. Male Master 45
55 01:11:44 247 Gideon Burrows Unattached Male Senior
56 01:11:47 279 Ian Ogles Unattached Male Senior
57 01:12:18 198 Andrew Houghton Unattached Male Master 50
58 01:12:23 65 Neil Gillingham Ipswich Harriers Male Senior
59 01:12:26 109 Phill Clarke Tiptree Road Runners Male Master 40
60 01:12:45 148 Mark Ring Norwich Road Runners Male Master 40
61 01:12:48 66 Elliot Mullish Unattached Male Master 40
62 01:12:58 86 Marion McCall Thetford AC Female Master 40
63 01:13:00 119 Eamon McCusker Ryston Runners Male Master 55
64 01:13:28 122 Steven Kent Harwich Runners Male Master 45
65 01:13:44 175 Steve Hunt Hadleigh Hares A.C. Male Master 50
66 01:13:55 209 Stephen Hatten St Edmund Pacers Male Master 45
67 01:13:58 85 Graeme Moon Tiptree Road Runners Male Master 55
68 01:14:04 41 Mark Andrews Purple Patch Runners Male Master 40
69 01:14:04 115 Stephen Arnold Unattached Male Senior
70 01:14:06 136 Terry Nippress Unattached Male Senior
71 01:14:06 84 Tracy Harrington Tiptree Road Runners Female Master 40
72 01:14:35 227 Martin Avent Tiptree Road Runners Male Master 50
73 01:14:45 144 Paul Freeman Unattached Male Master 45
74 01:14:48 93 Paul Dellar Tiptree Road Runners Male Master 40
75 01:14:49 152 Chris Perry Stowmarket Striders Male Senior
76 01:14:51 130 Michael King Coltishall Joggers Male Master 60
77 01:14:54 13 Peter Frost Unattached Male Master 40
78 01:15:01 134 Hannah Wood Ipswich JAFFA Female Master 35
79 01:15:04 196 Paul wythe Ipswich JAFFA Male Senior
80 01:15:19 178 Richard Garrett Tiptree Road Runners Male Senior
81 01:15:39 182 Jonathan Price Sudbury Joggers AC Male Master 55
82 01:15:44 237 Wayne Mumford Sudbury Joggers AC Male Master 40
83 01:15:53 135 Mark Reynard Unattached Male Senior
84 01:16:00 217 Haley Suttle Stowmarket Striders Female Master 45
85 01:16:06 254 Tony Fitch Unattached Male Master 40
86 01:16:06 218 Darren Lee Stowmarket Striders Male Master 45
87 01:16:09 233 Jonathan Burls Harwich Runners Male Master 50
88 01:16:20 117 John Ford Unattached Male Master 55
89 01:16:20 216 Mark Crack Unattached Male Master 45
90 01:16:39 212 Alistair Goodier Ipswich JAFFA Male Master 40
91 01:16:45 24 Clare Adams Colchester Harriers AC Female Master 40
92 01:16:51 21 Simon Lockwood Ipswich Triathlon Club Male Master 40
93 01:17:00 210 Mark Watts St Edmund Pacers Male Master 45
94 01:17:22 181 Rachel Jarvis Harwich Runners Female Master 45
95 01:17:27 150 Rod Prime Unattached Male Master 40
96 01:17:31 141 Anthony Anderson Harwich Runners Male Master 60
97 01:17:45 236 Christopher Lee Colchester Harriers AC Male Master 55
98 01:17:52 257 Lee Goodwin Unattached Male Master 50
99 01:18:12 192 Daren Allen Hadleigh Hares A.C. Male Master 45
100 01:18:18 30 Mark Avery Ipswich JAFFA Male Master 40
101 01:18:24 158 Steve Cobbyns Unattached Male Master 50
102 01:18:42 69 Babrul Miah Unattached Male Senior
103 01:18:50 57 Neil Farquhar Unattached Male Senior
104 01:18:57 139 Paul Heeks Stowmarket Striders Male Master 40
105 01:19:08 22 Paul Flynn Ipswich JAFFA Male Senior
106 01:19:11 23 Ian Linton Tiptree Road Runners Male Master 60
107 01:19:17 88 Jeff Higgon Harwich Runners Male Master 55
108 01:19:20 133 Tim Ryder Unattached Male Master 45
109 01:19:22 56 Denis Mole Havering 90 Joggers Male Master 60
110 01:19:31 261 Colin Moule Unattached Male Master 45
111 01:19:32 221 Alden Dunn Unattached Male Senior
112 01:19:42 238 Alex Wilson Sudbury Joggers AC Male Senior
113 01:19:44 208 David Sheahan Unattached Male Master 50
114 01:19:47 116 Simon Fenn Unattached Male Master 40
115 01:20:15 229 Graham Rankin UnattachedM Male Master 45
116 01:20:19 55 Jo Stephenson Stowmarket Striders Female Master 45
117 01:20:20 176 John Penny Unattached Male Master 55
118 01:20:21 161 Glyn Peck Harwich Runners Male Master 65+
119 01:20:23 52 Anna Claffey Unattached Female Master 40
120 01:20:40 179 Andrew Isted Unattached Male Senior
121 01:20:41 269 Julie Brown Ipswich JAFFA Female Master 45
122 01:20:42 164 Mel Roberts Woodbridge Shufflers Female Master 50
123 01:20:45 99 Glen Curtis Unattached Male Senior
124 01:20:48 96 Frank Moggan Stowmarket Striders Male Master 60
125 01:21:08 278 Kate Lee Wimbledon Windmilers Female Senior
126 01:21:18 53 Vanessa Girling Unattached Female Senior
127 01:21:26 234 Mike Rosbrock Hadleigh Hares A.C. Male Master 65+
128 01:21:27 73 Stewart Berg Unattached Male Master 50
129 01:21:28 264 Dominic Wall Unattached Male Master 45
130 01:21:31 219 John vanWeesen Stowmarket Striders Male Master 45
131 01:21:32 123 Michael Munson Stowmarket Striders Male Master 55
132 01:21:53 231 Paul Lawrence Unattached Male Senior
133 01:21:59 91 Bobbie Sauerzapf Bungay Black Dog Female Master 50
134 01:22:17 275 Chris Poultney Unattached Male Master 55
135 01:22:23 190 Brenda Padmore Unattached Female Master 55+
136 01:22:24 11 Lucy Garrett Full on Tri Female Senior
137 01:22:28 267 S Sembni Unattached Female Master 40
138 01:22:51 32 Peter Finch Stowmarket Striders Male Master 45
139 01:22:56 184 John Haynes Unattached Male Master 55
140 01:22:59 112 James Slater Tiptree Road Runners Male Master 60
141 01:23:06 107 Ann Piercy Harwich Runners Female Master 55+
142 01:23:12 63 Victor Milman Unattached Male Master 45
143 01:23:15 255 Neil Packer Unattached Male Master 45
144 01:23:31 280 Michael Martin Unattached Male Master 45
145 01:23:47 187 Ian St-John Unattached Male Master 60
146 01:24:01 39 Cheryl Holder Unattached Female Master 40
147 01:24:12 28 Dan Dobson Unattached Male Senior
148 01:24:13 183 Martin West Harwich Runners Male Master 60
149 01:24:22 111 Tina Clarke Tiptree Road Runners Female Master 40
150 01:24:37 118 Matthew Hunn Unattached Male Master 40
151 01:24:38 186 Kate Thomas Hadleigh Hares A.C. Female Master 40
152 01:24:39 67 Paul Gilson Ipswich JAFFA Male Master 50
153 01:24:44 274 Keith Borrett Stowmarket Striders Male Master 55
154 01:25:01 108 Rachel Bodsworth Unattached Female Senior
155 01:25:01 100 Matt Kett Tiptree Road Runners Male Senior
156 01:25:03 185 Bill Collins Unattached Male Master 60
157 01:25:12 163 David Dixon Unattached Male Master 55
158 01:25:25 228 Claire Bramley Harwich Runners Female Master 40
159 01:25:33 140 Paul Goulsbra Unattached Male Master 40
160 01:26:02 277 Steven Nolmon Unattached Male Senior
161 01:26:22 207 Geoff Owen Unattached Male Master 40
162 01:26:39 132 Glenn Williamson Unattached Male Senior
163 01:26:39 252 Tom Kidd Unattached Male Senior
164 01:27:08 188 Mon Lee Ipswich JAFFA Male Master 50
165 01:27:23 151 Robert Sees Tiptree Road Runners Male Master 55
166 01:27:23 206 Ian Bucknell Unattached Male Master 45
167 01:27:26 120 Kevin Greenwood Unattached Male Master 50
168 01:27:36 70 Carl Moyes Unattached Male Senior
169 01:27:40 129 Angela Paxton Harwich Runners Female Master 35
170 01:27:43 265 Robert Buttes Unattached Male Master 45
171 01:27:46 94 George Barlow Unattached Male Senior
172 01:27:48 128 James Foulger Unattached Male Senior
173 01:27:59 4 Kate Stannett Ipswich Triathlon Club Female Master 45
174 01:28:03 189 Vivenne Woodgate Felixstowe Road Runners Female Master 45
175 01:28:20 37 Hugh White Unattached Male Master 45
176 01:28:25 3 Charlie Stannett Ipswich Triathlon Club Male Master 55
177 01:28:58 235 Clayton Fosker Unattached Male Senior
178 01:29:13 33 Anna smith Stowmarket Striders Female Master 35
179 01:29:16 281 Steve Wilding Unattached Male Master 50
180 01:29:25 165 Julie Haselwood Ipswich JAFFA Female Master 55+
181 01:29:57 78 Keith Jones Unattached Male Master 40
182 01:30:03 131 Dale Loder Unattached Male Master 50
183 01:30:08 6 Chris Bolton Unattached Male Master 40
184 01:30:12 146 Maureen Wright Ipswich JAFFA Female Master 55+
185 01:30:28 268 Tom Olive Unattached Male Senior
186 01:30:50 103 William Catchpole Ipswich Triathlon Club Male Master 55
187 01:30:52 145 Lydia Holmes Unattached Female Senior
188 01:31:11 244 Rita Rue St Edmund Pacers Female Master 45
189 01:31:12 75 Sarah Waskett Unattached Female Master 45
190 01:31:33 147 Cliff Moore Unattached Male Master 65+
191 01:31:55 74 Jeremy Waskett Unattached Male Master 45
192 01:32:14 58 Mark Finbow Essex Police AC Male Master 45
193 01:32:27 149 Michael Jackson Unattached Male Master 60
194 01:32:43 199 Sue Hargadon Ipswich Triathlon Club Female Master 55+
195 01:32:53 68 Alex Kiczer Unattached Male Master 40
196 01:33:03 248 Anita Bond Unattached Female Master 45
197 01:33:13 62 Peter Rawlings Unattached Male Master 60
198 01:33:26 106 Colin Harvey Harwich Runners Male Master 40
199 01:33:40 170 Dawn Potter Springfield Striders AC Female Master 40
200 01:33:40 171 Sandra Stanton Springfield Striders AC Female Master 45
201 01:33:58 121 Jackie Greenwood Unattached Female Master 50
202 01:33:58 157 Sue Foster Unattached Female Master 55+
203 01:34:18 59 Lee Doughty Unattached Male Master 40
204 01:34:25 241 Sue Wright Unattached Female Master 50
205 01:34:47 230 Alan Hilton Unattached Male Master 55
206 01:35:12 137 Leanne Sargeant Unattached Female Senior
207 01:35:26 191 Simon Lee-Frampton Unattached Male Master 50
208 01:35:27 42 Andrew Rush Unattached Male Master 40
209 01:35:37 226 Jon Millburn Stowmarket Striders Male Master 40
210 01:35:38 60 Robin Williams Unattached Male Senior
211 01:35:54 224 Tony Robinson Unattached Male Master 45
212 01:36:37 80 Daniel Weston Unattached Male Senior
213 01:36:39 143 Keith Scrivener Gt Bentley Running Club Male Master 65+
214 01:36:39 27 Alan Wood Unattached Male Master 40
215 01:37:05 204 Mark Newman Ipswich Triathlon Club Male Senior
216 01:37:49 9 Jane Forrester Springfield Striders AC Female Master 45
217 01:38:22 263 Natalie Sturgeon Unattached Female Senior
218 01:38:27 76 James Ross Unattached Male Senior
219 01:38:43 154 Adrian Buizer Unattached Male Master 45
220 01:38:43 156 Tony Gump-Newman Unattached Male Master 45
221 01:38:45 232 Lyndon Collier Sudbury Joggers AC Male Master 55
222 01:39:06 102 Tessa Cathhpole Ipswich Triathlon Club Female Master 50
223 01:39:16 49 Zoe hart Unattached Female Senior
224 01:39:16 48 Miranda Hart Unattached Female Master 50
225 01:39:26 50 Steven Reynolds Unattached Male Master 50
226 01:40:12 243 Niki Macsephney Ipswich JAFFA Female Master 35
227 01:41:28 105 Dave Lloyd Unattached Male Master 45
228 01:41:42 273 Bob Barbiaux Unattached Male Master 50
229 01:43:10 126 Tina Rivers Unattached Female Master 40
230 01:43:10 127 Dona Vantankeren Unattached Female Master 35
231 01:43:38 242 Robert Ling Unattached Male Master 55
232 01:44:01 98 Becky Chignell Unattached Female Senior
233 01:44:28 7 Mark Carpenter Unattached Male Master 45
234 01:44:55 124 Bridget Warren Unattached Female Senior
235 01:46:52 245 Grahame Walkingshaw Haddington & E Lothian Pace. Male Master 45
236 01:47:47 51 John Claffey Unattached Male Master 40
237 01:49:56 195 Richard Allens Unattached Male Master 50
238 01:54:32 38 Brian Turner Ipswich JAFFA Male Master 65+
239 01:55:31 180 Sherry Farres Framlingham Flyers Female Master 40
240 02:00:39 16 Sam McKenzie Unattached Female Senior
241 02:01:37 19 Paul Warren Unattached Male Master 60
242 02:06:03 266 Sheila Roberts Unattached Female Master 55+
dns/dnf 2 Yvonne Webb Unattached Female Master 35
dns/dnf 5 Ronel van-der-Merwe Unattached Female Master 50
dns/dnf 10 Julian Holland Unattached Male Senior
dns/dnf 12 Gordon Banks Unattached Male Master 40
dns/dnf 18 Jonathan Crosby Unattached Male Senior
dns/dnf 29 David Millen Castle Point Joggers Male Master 40
dns/dnf 34 Harry Smith Stowmarket Striders Male Master 45
dns/dnf 36 Stephen Langley Ipswich JAFFA Male Master 50
dns/dnf 44 Elisabeth Norman Unattached Female Master 35
dns/dnf 45 Daryl Norman Born2Tri Not Aff. Male Senior
dns/dnf 47 Andrew Hovell Unattached Male Master 40
dns/dnf 64 Christopher Astley Unattached Male Senior
dns/dnf 71 John Robinson Unattached Female Master 40
dns/dnf 72 Demi Brooks Unattached Female Senior
dns/dnf 77 Luke Hill Unattached Male Senior
dns/dnf 79 Gorduna Own Unattached Female Master 40
dns/dnf 81 Lyn Foster Gt Bentley Running Club Female Master 55+
dns/dnf 82 Anna Burton Unattached Female Senior
dns/dnf 83 Roger Hobson Woodbridge Shufflers Male Master 65+
dns/dnf 87 Ian Lightfoot Woodbridge Shufflers Male Senior
dns/dnf 89 Andy Mexome Unattached Male Master 40
dns/dnf 90 Chloe Partridge Unattached Female Senior
dns/dnf 95 Roger Stone Felixstowe Road Runners Male Master 40
dns/dnf 97 Chris Moore Unattached Male Senior
dns/dnf 101 Ron Vincent Ipswich JAFFA Male Master 65+
dns/dnf 114 Wesley Benton Colchester Harriers AC Male Senior
dns/dnf 142 Graham Moore Unattached Male Master 45
dns/dnf 159 Jonathan Warner Unattached Male Master 55
dns/dnf 162 Sarah Fossberg Harwich Runners Female Master 40
dns/dnf 166 Sue Foster Unattached Female Master 55+
dns/dnf 167 Steve Foster Unattached Male Master 50
dns/dnf 172 Robert Rowles Harwich Runners Male Master 50
dns/dnf 174 Peter Bouldstride Unattached Male Master 55