2009 SUFFOLK COUNTY CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS 14/02/2010

 

UNDER 13 GIRLS        
           
Position Finish Time Race No Surname First Name Club Name  
1 11:37 241 Soanes Megan Waveney Valley A.C.  
2 11:50 244 Tooley Sophie West Suffolk A.C.  
3 11:52 214 Jane Alice City of Norwich AC  
4 12:33 235 Watts Emma St Edmund Pacers  
5 12:36 234 Strickland Emily St Edmund Pacers  
6 13:08 220 Peake Katie Ipswich Harriers  
7 13:15 233 Knott Kerry St Edmund Pacers  
8 13:23 216 Cox Rebecca Felixstowe Road Runners  
9 13:45 222 Browes Nicole Ipswich High School  
10 13:54 225 Mair Oliva Ipswich High School  
11 14:10 240 Moyes Emily Stowmarket Striders  
12 14:15 226 Morey Ellise Ipswich High School  
13 14:23 232 Johnstone Gaia St Edmund Pacers  
14 15:18 215 Brennan Rowena Felixstowe Road Runners  
15 15:26 213 Oldman Ruby Bungay Black Dog RC  
16 15:31 228 Mason Taryn Kingsfleet School  
17 16:18 221 Ramsey Skye Ipswich Harriers  
18 16:35 223 Elston Victoria Ipswich High School  
           
  1ST TEAM St Edmund Pacers 16pts  
  2ND TEAM Ipswich High School 31pts  
           
UNDER 15 GIRLS        
           
Position Finish Time Race No Surname First Name Club Name  
1 18:07 191 Gooderham Emily St Edmund Pacers  
2 18:48 197 Carson Samantha West Suffolk A.C.  
3 18:57 192 Maguire Alice St Edmund Pacers  
4 19:47 193 Robinson Lucy St Edmund Pacers  
5 20:02 189 Robinson Emily Ipswich High School  
6 22:41 198 James Lauren West Suffolk A.C.  
           
  1ST TEAM St Edmund Pacers 8pts  
           
UNDER 17 WOMEN        
           
Position Finish Time Race No Surname First Name Club Name  
1 25:02:00 267 Archer Holly West Suffolk A.C.  
2 27:55:00 266 Anthony Justine West Suffolk A.C.  
3 30:36:00 269 Waters Grace West Suffolk A.C.  
4 35:45:00 265 Desborough Tamsin Waveney Valley A.C.  
           
  1ST TEAM   6pts  
           
UNDER 20 WOMEN        
           
Position Finish Time Race No Surname First Name Club Name  
1 24:42:00 360 Addy Kirsty The Saxons  
2 31:36:00 361 Baker Emily West Suffolk A.C.  
3 34:05:00 600 Guy Rebecca St Edmund Pacers  
           
           
           
SENIOR WOMEN        
           
Position Finish Time Race No Surname First Name Club Name Category
1 00:22:34 105 Holme Claire Ipswich Harriers Senior
2 00:25:59 130 McCarthy Maureen St Edmund Pacers Veteran
3 00:26:12 122 White Ursula Newmarket Joggers Senior
4 00:26:32 158 Jennings Val Ipswich JAFFA Veteran
5 00:26:43 146 Narey Mary Stowmarket Striders A Veteran
6 00:26:46 157 Colson Sarah West Suffolk A.C. Veteran
7 00:26:56 123 Anthony Chrstine St Edmund Pacers Veteran
8 00:27:13 108 Joiner-Hany A Newmarket Tri Club Veteran
9 00:27:48 137 Corrigan Gillian Stowmarket Striders A Senior
10 00:28:21 143 Knott Nicola Stowmarket Striders A Veteran
11 00:29:21 131 Partridge Pat St Edmund Pacers Veteran
12 00:29:46 132 Vick Sarah The Saxons Veteran
13 00:30:04 124 Calver Eloise St Edmund Pacers Veteran
14 00:30:44 117 Millington Olive Newmarket Joggers Veteran
15 00:31:24 150 Suttle Haley Stowmarket Striders A Veteran
16 00:32:35 106 Haselwood Julie Ipswich JAFFA Veteran
17 00:33:00 144 Mayhew Sandra Stowmarket Striders Veteran
18 00:33:16 121 Stolen Sue Newmarket Joggers Veteran
19 00:35:51 135 Burdett Angela Stowmarket Striders Veteran
20 00:37:11 147 Nash Katy Stowmarket Striders Senior
           
  1ST TEAM St Edmund Pacers 20pts  
  2ND TEAM Stowmarket Striders A 24pts  
  3rd TEAM Newmarket Joggers 35pts  
  4th TEAM Stowmarket Striders 56pts  
           
UNDER 13 BOYS        
           
Position Finish Time Race No Surname First Name Club Name  
1 00:11:02 84 McKie Cameron West Suffolk A.C.  
2 00:11:21 79 Morton Christopher Stowmarket Striders  
3 00:11:25 82 Anthony Sebastian West Suffolk A.C.  
4 00:11:30 80 Finch Jamie Waveney Valley A.C.  
5 00:11:36 77 Seymour Adam St Edmund Pacers  
6 00:11:46 75 Le-Poidevin Matthew St Edmund Pacers  
7 00:12:05 64 Duncan Cameron Ipswich Harriers  
8 00:12:09 62 Philbedge Seth Hadleigh High School  
9 00:12:10 66 Passmore Theo Ipswich Harriers  
10 00:12:15 76 Nicholas Matthew St Edmund Pacers  
11 00:12:46 56 Oldman Ted Bungay Black Dog RC  
12 00:13:06 70 Haskell Matthew Kingsfleet School  
13 00:13:14 65 Kitchen Aiden Ipswich Harriers  
14 00:13:18 81 Milton Jayson Waveney Valley A.C.  
15 00:14:11 63 Bemrose James Ipswich Harriers  
16 00:14:20 69 Harrolk Max Kingsfleet School  
17 00:14:39 58 Charles Ben Diss Athlitic Club  
18 00:14:53 57 Oldman William Bungay Black Dog RC  
19 00:14:59 74 Alidis Levan St Edmund Pacers  
20 00:15:24 68 Barkes Harley Kingsfleet School  
           
  1ST TEAM St Edmund Pacers 21pts  
  2ND TEAM Ipswich Harriers 37pts  
  3rd TEAM Kingsfleet School 48pts  
           
UNDER 15 BOYS        
           
Position Finish Time Race No Surname First Name Club Name  
1 14:50 333 Wattleworth Bradley Ipswich Harriers  
2 15:41 331 Revell Andrew Ipswich Harriers  
3 15:52 346 cripps Adam West Suffolk A.C.  
4 16:00 322 McMorran Kieran Bungay Black Dog RC  
5 16:21 329 Jones Oliver Ipswich Harriers  
6 16:39 344 Oliver Dominic Waveney Valley A.C.  
7 16:41 337 McCarthy Jake St Edmund Pacers  
8 17:45 345 Anthony Jack West Suffolk A.C.  
9 17:45 349 Mills Edmund West Suffolk A.C.  
10 18:03 341 Smailes Robert Stowmarket Striders  
11 18:12 343 Upson Toby Stowmarket Striders  
12 19:01 350 Ollington Zac West Suffolk A.C.  
13 20:29 339 Burdett Samual Stowmarket Striders  
14 22:25 320 Kingston Miles Bungay Black Dog RC  
15 25:21 342 Smailes James Stowmarket Striders  
16 35:08 334 Foulger Matthew Orwell Panthers  
           
  1ST TEAM Ipswich Harriers 8pts  
  2ND TEAM West Suffolk A.C. 20pts  
  3rd TEAM Stowmarket Striders 34pts  
           
UNDER 17 MEN        
           
Position Finish Time Race No Surname First Name Club Name  
1 21:42 383 Dawson Simon West Suffolk A.C.  
2 22:03 376 Jackson Danny Ipswich Harriers  
3 22:31 380 Powley James Ipswich JAFFA  
4 23:41 386 Thomas Luke Ipswich Harriers  
5 25:42 384 Rutter Calum West Suffolk A.C.  
           
UNDER 20 MEN        
           
Position Finish Time Race No Surname First Name Club Name  
1 00:30:55 94 Ling Jonathan Ipswich JAFFA  
2 00:32:34 100 Fry Charlie West Suffolk A.C.  
3 00:44:32 95 Foulger Stephen Orwell Panthers A.C.  
           
SENIOR MEN        
           
Position Finish Time Race No Surname First Name Club Name Category
1 00:43:05 469 Robinson Steve St Edmund Pacers Senior
2 00:44:02 448 Holly Paul Newmarket Joggers 'A' Veteran
3 00:44:39 496 Irvine Gordon Thames Valley Harriers Senior
4 00:45:22 463 Kingsnorth Tom St Edmund Pacers Senior
5 00:45:49 421 Chenery Robert Ipswich JAFFA Senior
6 00:46:40 497 Ridley Colin West Suffolk A.C. Veteran
7 00:46:56 483 Palmer Nick Stowmarket Striders Senior
8 00:47:49 444 Coogan V Newmarket Joggers 'A' Senior
9 00:47:56 405 Stone Roger Felixstowe Road Runners Veteran
10 00:49:52 459 Golding Peter St Edmund Pacers Veteran
11 00:49:54 424 MacSephney Scott Ipswich JAFFA Veteran
12 00:50:33 488 Stevens Nick Stowmarket Striders Veteran
13 00:50:34 445 Davis Greg Newmarket Joggers 'A' Veteran
14 00:51:21 485 Seymour Chris Stowmarket Striders Veteran
15 00:51:32 446 Edwards Stephen Newmarket Joggers 'A' Veteran
16 00:51:47 466 Milligan Iain St Edmund Pacers Senior
17 00:52:05 482 Neaves Steven Stowmarket Striders Veteran
18 00:52:40 425 Macrossan Ker Ipswich JAFFA Veteran
19 00:53:13 479 Green Andy Stowmarket Striders Veteran
20 00:54:23 498 Ackerley Roger Woodbridge Shufflers Veteran
21 00:55:27 464 Le-Poidevin Steve St Edmund Pacers Veteran
22 00:55:30 462 Hatten Steve St Edmund Pacers Veteran
23 00:56:12 440 Clarke Neville Newmarket Joggers Veteran
24 00:56:57 420 Chenery Duncan Ipswich JAFFA Veteran
25 00:57:07 452 Shand Alan Newmarket Joggers Veteran
26 00:59:12 456 Withers Jim Newmarket Joggers Veteran
27 00:59:56 460 Gooderham Ian St Edmund Pacers Veteran
28 01:01:15 418 Smith Jeremery Ipswich Harriers Senior
29 01:03:51 486 Smith Harry Stowmarket Striders Veteran
30 01:04:26 449 Janes Stuart Newmarket Joggers Veteran
31 01:06:07 478 Burdett Tony Stowmarket Striders Veteran
32 01:07:16 454 Vale John Newmarket Joggers Veteran
33 01:08:25 477 Basham Les Stowmarket Striders Veteran
34 01:10:15 406 Cox William Framlingham Flyers Veteran
35 01:15:02 436 Peck D Newmarket Cycling & Tri Club Veteran
           
  1ST TEAM St Edmund Pacers 31pts  
  2ND TEAM Newmarket Joggers 'A' 38pts  
  3rd TEAM Stowmarket Striders 56ptd  
  4th TEAM Ipswich JAFFA 58pts  
  5th TEAM Newmarket Joggers 104pts