HOME    BACK

Kirton Friday Five 28th May 2004
Results by RACERES RESULTS
01787 376617
Paul@raceres.org.uk
www.raceres.org.uk
Pos Time No First Name Surname Club Name Category
1 00:26:46 159 Andrew Taylor St Edmund Pacers Male Senior
2 00:26:56 242 Peter West Colchester Harriers Male Vet 40
3 00:26:59 205 Malcolm Muir Ilford AC Male Senior
4 00:27:29 100 Pete Foody St Edmund Pacers Male Senior
5 00:27:41 199 Matthew Miller Ipswich Triathlon Club Male Senior
6 00:28:02 213 Peter Golding St Edmund Pacers Male Vet 45
7 00:28:16 200 Carl Marston St Edmund Pacers Male Senior
8 00:28:24 245 Richard Wold Felixstowe Road Runners Male Vet 45
9 00:28:27 232 Terry Back Ipswich Jaffa Male Vet 45
10 00:28:38 190 Chris Starmer Stowmarket Striders Male Vet 40
11 00:28:45 250 Marc Delea Ilford AC Male Senior
12 00:29:04 176 Michael Nealhams St Edmund Pacers Male Senior
13 00:29:05 207 Stephen Hart Woodbridge Shufflers Male Senior
14 00:29:07 77 Scott Macsephney Ipswich Jaffa Male Senior
15 00:29:26 273 Ashley Gimson St Edmund Pacers Male Senior
16 00:29:30 122 Simon Millett Waveney Valley AC Male Junior
17 00:29:33 62 Richard Weston Ipswich Jaffa Male Junior
18 00:29:37 292 Alistair Dick Ipswich Jaffa Male Vet 40
19 00:29:38 20 Mark Pinney Felixstowe Road Runners Male Vet 40
20 00:29:44 153 Tim Fox St Edmund Pacers Male Senior
21 00:29:44 121 Kevin Harper Witham RC Male Senior
22 00:29:47 82 Raymond Hill Ipswich Jaffa Male Vet 50
23 00:29:49 119 David Gardiner Felixstowe Road Runners Male Vet 40
24 00:29:51 40 Paul Preston Ipswich Jaffa Male Senior
25 00:29:54 294 Richard Hudson Ipswich Jaffa Male Vet 40
26 00:29:58 61 Geoffrey Tomlinson Gt Bentley Running Club Male Vet 40
27 00:30:12 268 Darren Brown Chelmsford AC Male Senior
28 00:30:27 234 Phil Quantrill Gt Yarmouth RRC Male Senior
29 00:30:27 80 Tamara Jordan Stowmarket Striders Female Senior
30 00:30:37 17 Robert Chenery Ipswich Jaffa Male Junior
31 00:30:46 276 Matthew Smith St Edmund Pacers Male Junior
32 00:30:48 53 Sarah Stradling Colchester & Tendring AC Female Senior
33 00:30:53 303 John Bariter Thrift Green Trotters Male Senior
34 00:31:01 73 Ray Roberts Felixstowe Road Runners Male Vet 55
35 00:31:23 204 Martin Clarke Ilford AC Male Vet 50
36 00:31:26 264 Free Bees Gt Bentley Running Club Male Vet 60+
37 00:31:41 172 Tim Hanman Unattached Male Senior
38 00:31:44 239 Paul Guays-Atkins Unattached Male Vet 45
39 00:31:44 135 Kevin Short Framlingham Flyers Male Vet 40
40 00:31:48 30 John Driscol Colchester Harriers Male Vet 55
41 00:31:50 282 Darren Banick St Edmund Pacers Male Senior
42 00:31:52 70 Val Jennings Ipswich Jaffa Female Vet 40
43 00:31:52 90 Simon Harrison Unattached Male Senior
44 00:31:53 33 Christopher Batty Felixstowe Road Runners Male Senior
45 00:31:59 217 Phil Norris St Edmund Pacers Male Senior
46 00:32:00 231 William Newlands St Edmund Pacers Male Vet 45
47 00:32:05 65 Dave Vaughan St Edmund Pacers Male Vet 50
48 00:32:06 261 Maria Davis Ipswich Jaffa Female Vet 35
49 00:32:10 18 Duncan Chenery Ipswich Jaffa Male Vet 40
50 00:32:12 12 Rob Clayton Felixstowe Road Runners Male Vet 45
51 00:32:15 286 Lloyd Jelling Unattached Male Senior
52 00:32:15 8 Alan Jackson Ipswich Jaffa Male Vet 45
53 00:32:34 302 Andrew Childs Tiptree Road Runners Male Vet 45
54 00:32:42 99 Joe Naughton Stowmarket Striders Male Vet 40
55 00:33:03 167 Pat Partridge St Edmund Pacers Female Vet 50+
56 00:33:11 278 Annette Mussett Chelmsford AC Female Senior
57 00:33:18 192 David Robinson Hadleigh Hares AC Male Vet 50
58 00:33:20 1 Adam Smith Unattached Male Senior
59 00:33:20 29 Gary Betts Ipswich Jaffa Male Senior
60 00:33:21 23 Mark Lankester Ipswich Jaffa Male Senior
61 00:33:21 216 Chris Gladwell Stowmarket Striders Male Vet 45
62 00:33:22 63 John Weston Ipswich Jaffa Male Vet 45
63 00:33:24 52 Lynn Tanner Colchester & Tendring AC Female Vet 50+
64 00:33:30 259 Dick Dolan Woodbridge Shufflers Male Vet 55
65 00:33:32 285 Bernard Debney Stowmarket Striders Male Vet 55
66 00:33:37 148 Geof Everitt Ipswich Jaffa Male Vet 55
67 00:33:40 305 Jeffrey Jones Unattached Male Vet 40
68 00:33:48 304 Lindsey Bariter Thrift Green Trotters Female Senior
69 00:33:50 249 Robert McPhillips Stowmarket Striders Male Vet 45
70 00:33:54 125 Nick Hammond Stowmarket Striders Male Senior
71 00:33:59 83 Julie Brown Ipswich Jaffa Female Vet 40
72 00:34:00 223 Glyn Peck Harwich Runners Male Vet 60+
73 00:34:03 244 Phil Goddard Unattached Male Vet 45
74 00:34:03 163 Alan Scarfe Unattached Male Vet 40
75 00:34:10 293 Rachel Taylor Colchester & Tendring AC Female Senior
77 00:34:12 133 Richard fellingham Stowmarket Striders Male Vet 55
76 00:34:12 43 Johnathan Fell Unattached Male Vet 45
78 00:34:13 146 Stephen Gardner Unattached Male Vet 45
79 00:34:14 6 Nick Bestow Ipswich Triathlon Club Male Vet 40
80 00:34:14 72 David Fellman Ipswich Jaffa Male Vet 45
81 00:34:15 298 Michael Talbot Woodbridge Shufflers Male Senior
82 00:34:20 166 Tricia Dennison St Edmund Pacers Female Vet 40
83 00:34:21 79 Lynton Kitchener Unattached Male Vet 40
84 00:34:30 67 Mark Ross Gt Bentley Running Club Male Vet 40
85 00:34:33 164 Job Bolton Gt Bentley Running Club Male Vet 40
86 00:34:36 233 Richerd Baldwin Unattached Male Senior
87 00:34:36 290 David Runeckles Ipswich Jaffa Male Vet 45
88 00:34:37 147 Chris Gardner Unattached Male Junior
89 00:34:37 69 Mick Davidson Unattached Male Vet 40
90 00:34:42 117 Paul Delvison Cambridge & Coleridge Male Vet 50
91 00:34:45 229 Richard Balham St Edmund Pacers Male Vet 40
92 00:34:45 34 Clive Kirk Ipswich Jaffa Male Vet 50
93 00:34:45 87 Peter Baguley Ipswich Jaffa Male Vet 45
94 00:34:50 124 Anne Millett Waveney Valley AC Female Vet 45
95 00:34:51 110 Stephen Wood Ipswich Jaffa Male Vet 45
96 00:34:52 160 Claire Taylor St Edmund Pacers Female Senior
97 00:34:58 203 Beverley Smith Ipswich Jaffa Female Vet 40
98 00:34:58 215 Andy Free Unattached Male Vet 45
99 00:34:59 86 Andrew Cable Gt Bentley Running Club Male Vet 40
100 00:35:06 283 Chris Ridgeon Unattached Male Vet 50
101 00:35:12 188 Carl Fitch Unattached Male Senior
102 00:35:14 123 Tony Millett Waveney Valley AC Male Vet 50
103 00:35:24 257 Barry Clarke Unattached Male Senior
104 00:35:26 168 Adam Miller Stowmarket Striders Male Senior
105 00:35:27 162 Samul Gardner Unattached Male Junior
106 00:35:35 187 Colin Lewis St Edmund Pacers Male Senior
107 00:35:37 238 Louise Staunton Ipswich Jaffa Female Senior
108 00:35:37 71 Michelle Constable Ipswich Jaffa Female Vet 35
109 00:35:38 228 Christopher Cook St Edmund Pacers Male Vet 55
110 00:35:40 16 Simon Long Unattached Male Senior
111 00:35:45 4 Kevin Webb Harwich Runners Male Senior
112 00:35:51 101 Martin Ryan Unattached Male Vet 40
113 00:35:54 266 Keith Williams Unattached Male Senior
114 00:35:54 241 Paul Barry St Edmund Pacers Male Vet 40
115 00:35:56 47 Wyn Jones Felixstowe Road Runners Male Vet 45
116 00:35:58 236 Simon Page Unattached Male Vet 45
117 00:35:58 39 Colin Newcombe Ipswich Jaffa Male Senior
118 00:35:59 295 Elies Mann Norwich Road Runners Female Senior
119 00:35:59 64 Brian Telford Gt Bentley Running Club Male Senior
120 00:36:01 152 Mike Ryail Colchester & Tendring AC Male Vet 50
121 00:36:01 11 David Levens Felixstowe Road Runners Male Vet 40
122 00:36:01 170 Diane Wooller Colchester & Tendring AC Female Vet 50+
123 00:36:04 111 Hilary Wood Ipswich Jaffa Female Vet 40
124 00:36:05 50 Andrew Wooden Felixstowe Road Runners Male Vet 40
125 00:36:10 161 david Gardner Woodbridge Shufflers Male Vet 45
126 00:36:12 24 David Overman St Edmund Pacers Male Vet 40
127 00:36:12 296 Ben Tanner Colchester & Tendring AC Male Senior
128 00:36:14 246 Julian Cordwell Harwich Runners Male Vet 50
129 00:36:22 194 Christina Howland Felixstowe Road Runners Female Vet 35
130 00:36:26 31 Fred Boggis Woodbridge Shufflers Male Vet 45
131 00:36:28 180 Oliver Calver Ipswich Triathlon Club Male Senior
132 00:36:30 226 Shirley Morris Harwich Runners Female Vet 40
133 00:36:41 195 Roger Sparkes Stowmarket Striders Male Vet 45
134 00:36:42 212 Sarah Golding St Edmund Pacers Female Vet 40
135 00:36:42 141 Steve Oliver Felixstowe Road Runners Male Vet 50
136 00:36:45 127 Colin Weight St Edmund Pacers Male Vet 60+
137 00:36:49 27 Sally Pearce Felixstowe Road Runners Female Vet 40
138 00:36:49 139 Michael Dale Unattached Male Vet 45
139 00:36:51 126 Lorraine Phillips Stowmarket Striders Female Senior
140 00:36:53 209 Gemma Bloomfiels Stowmarket Striders Female Senior
141 00:36:55 28 Peter Beckett Unattached Male Vet 40
142 00:36:57 2 Mick Thorpe Unattached Male Senior
143 00:36:57 103 Sue Garrod Stowmarket Striders Female Vet 35
144 00:36:58 299 Sarah Squirrell Ipswich Triathlon Club Female Senior
145 00:36:59 256 Dee Mower Lowestoft RR Male Vet 50
146 00:37:00 14 Annabel Bennett Felixstowe Road Runners Female Vet 35
147 00:37:00 98 Roger Duffield Tiptree Road Runners Male Vet 60+
148 00:37:00 235 Sanchia Bettany Stowmarket Striders Female Senior
149 00:37:00 5 Andrew Hicks Lowestoft RR Male Vet 40
150 00:37:02 105 Colin Jenkins Newham & Essex Beagles AC Male Vet 45
151 00:37:05 253 David Riedel Unattached Male Vet 50
153 00:37:07 143 Paul Kerridge Woodbridge Shufflers Male Vet 40
152 00:37:07 275 Robin Smith St Edmund Pacers Male Vet 50
154 00:37:10 145 Ben Hollands St Edmund Pacers Male Senior
155 00:37:12 93 Mike Hinshelwood Stour Valley Joggers Male Senior
156 00:37:19 191 Kirsty Denwood Stowmarket Striders Female Vet 35
157 00:37:21 138 Leslie Basham Stowmarket Striders Male Vet 50
158 00:37:31 265 Michael Rowe Unattached Male Vet 45
159 00:37:31 129 Ian Fovargue Hadleigh Hares AC Male Vet 40
160 00:37:38 92 Paul Theobald St Edmund Pacers Male Vet 45
161 00:37:44 272 Philip Wade Woodbridge Shufflers Male Vet 55
162 00:37:48 196 Heidi Bingham Stowmarket Striders Female Senior
163 00:37:51 35 Tim Finegan Felixstowe Road Runners Male Vet 40
164 00:37:55 230 Helen Farrow St Edmund Pacers Female Vet 35
165 00:38:05 58 Steven Hawksworth Ipswich Jaffa Male Vet 45
166 00:38:05 284 John Lambert Ipswich Jaffa Male Vet 55
167 00:38:16 178 Katie Matthews Felixstowe Road Runners Female Senior
168 00:38:18 19 Peter Finch Unattached Male Vet 40
169 00:38:18 59 Robbie Snazell St Edmund Pacers Male Vet 50
170 00:38:19 267 Claire Wincomb Ipswich Jaffa Female Vet 40
171 00:38:19 91 Jonathan Wilding Felixstowe Road Runners Male Senior
172 00:38:22 75 Paul Brooks Ipswich Jaffa Male Senior
173 00:38:22 57 Mervyn Kesselring Bungay Black Dog RC Male Vet 55
174 00:38:25 280 Gavin Ridgon Unattached Male Senior
175 00:38:28 38 Paul Foster Gt Bentley Running Club Male Vet 45
176 00:38:32 219 Tony Adolphus Ipswich Jaffa Male Vet 45
177 00:38:35 136 Evette Price Framlingham Flyers Female Vet 40
178 00:38:37 68 Nigel Bonham Newmarket Joggers Male Vet 60+
179 00:38:44 177 Julian Gibbs Unattached Male Senior
180 00:38:44 54 Sarah Strivens Ipswich Jaffa Female Vet 45
181 00:38:46 297 Russell Davey Unattached Male Senior
182 00:38:50 3 Gill Dean Ipswich Jaffa Female Vet 45
183 00:39:01 301 John Kew Witham RC Male Vet 40
184 00:39:02 102 Miles Garrod Stowmarket Striders Male Vet 40
185 00:39:06 263 Ellen Broughton Stowmarket Striders Female Vet 35
186 00:39:06 262 Ute Bride Stowmarket Striders Female Senior
187 00:39:07 25 Lisa Mallett Unattached Female Vet 35
188 00:39:11 202 Maureen Wright Ipswich Jaffa Female Vet 50+
189 00:39:13 260 Sinn Grimm Stowmarket Striders Male Vet 45
190 00:39:16 193 Colin Turner Unattached Male Senior
191 00:39:29 142 Ronel van der Merwe Stowmarket Striders Female Vet 45
192 00:39:31 149 John Fitzgerald Unattached Male Senior
193 00:39:34 97 Viviene Woodgate Ipswich Jaffa Female Vet 40
194 00:39:46 206 William Case Unattached Male Senior
195 00:39:46 132 Anne Fellingham Stowmarket Striders Female Vet 50+
196 00:39:50 243 Jeanne Lynch-Aird Stowmarket Striders Female Vet 45
197 00:39:52 10 Charlie Stannett Ipswich Triathlon Club Male Vet 45
198 00:39:54 214 Roger Ccauston Felixstowe Road Runners Male Vet 50
199 00:39:58 94 Stephen Bright British Athletics AC Male Vet 40
200 00:40:03 37 Lyn Foster Gt Bentley Running Club Female Vet 45
201 00:40:18 224 Francis Fox Unattached Male Junior
202 00:40:22 227 Barbara Law Gt Bentley Running Club Female Vet 50+
203 00:40:27 26 Ehilie Fisher Ipswich Jaffa Female Senior
204 00:40:28 144 Caroline Hollands St Edmund Pacers Female Senior
205 00:40:29 281 Pamela Ann Ridgeon Unattached Female Vet 50+
206 00:40:30 56 Judy Potter Bungay Black Dog RC Female Vet 50+
207 00:40:33 157 Mike Mulley Unattached Male Vet 45
208 00:40:43 60 Helen Snezell St Edmund Pacers Female Vet 45
209 00:40:44 21 Chris Slemmings Ipswich Triathlon Club Male Vet 55
210 00:40:45 96 Andrew Thomas Unattached Male Vet 40
211 00:40:50 291 Andy Meades Unattached Male Senior
212 00:40:54 220 Graham Walker Unattached Male Vet 45
213 00:41:02 104 Anthony Plumb Ipswich Jaffa Male Vet 60+
214 00:41:03 137 Derek Rothwell Unattached Male Vet 50
215 00:41:05 251 Peter Reeve Gt Bentley Running Club Male Vet 40
216 00:41:07 181 George Collins Unattached Male Senior
217 00:41:14 131 Caroline Porter Gt Bentley Running Club Female Vet 40
218 00:41:17 171 Leslie Smart Unattached Female Vet 50+
219 00:41:17 95 Mike Chambers St Edmund Pacers Male Vet 60+
220 00:41:19 300 Sharon Jaquest-Lloyd Unattached Female Senior
221 00:41:20 189 Jan Starmer Stowmarket Striders Female Vet 40
222 00:41:35 9 Kate Stannett Ipswich Triathlon Club Female Vet 40
223 00:41:37 128 Alistair Williamson Felixstowe Road Runners Male Vet 40
224 00:41:49 277 Kevin Purser Unattached Male Vet 40
225 00:41:50 130 Keith Porter Gt Bentley Running Club Male Vet 50
226 00:41:54 201 Jenny Relf Stowmarket Striders Female Vet 40
227 00:41:56 85 Sally Cable Gt Bentley Running Club Female Vet 45
228 00:41:57 112 Melissa Bance Ipswich Jaffa Female Senior
229 00:42:10 154 Marianne Kirk Ipswich Jaffa Female Vet 50+
230 00:42:16 45 Goldie Canham Ipswich Jaffa Male Senior
231 00:42:23 252 Bob Rowles Harwich Runners Male Vet 40
232 00:42:26 225 Luke Thurston Unattached Male Junior
233 00:42:34 169 Donna Miller Stowmarket Striders Female Senior
234 00:42:41 44 Katy Nash Stowmarket Striders Female Senior
235 00:42:42 118 Claire Burrows Unattached Female Senior
236 00:42:44 13 Graham Page Unattached Male Vet 45
237 00:42:57 240 Steven Clarke Unattached Male Senior
238 00:43:13 271 Alison Taylor Stowmarket Striders Female Vet 35
239 00:43:22 55 David Potter Bungay Black Dog RC Male Vet 60+
240 00:43:26 279 Sarah-Jane Firman Unattached Female Senior
241 00:43:27 179 Martin Crossley Unattached Male Vet 45
242 00:43:37 255 Fred Uff Framlingham Flyers Male Vet 60+
243 00:43:39 158 Sharon Farthing Unattached Female Vet 40
244 00:43:42 49 Elaine Brinuley Felixstowe Road Runners Female Vet 45
245 00:43:43 22 Phylly Wilson Birstall Running Club Female Vet 50+
246 00:43:44 134 Tonya Hills Ipswich Jaffa Female Vet 35
247 00:43:50 84 Sue Hargadon Ipswich Triathlon Club Female Vet 45
248 00:44:07 150 Kenneth Abbott Unattached Male Vet 40
249 00:44:07 247 Anne Baxter Gt Bentley Running Club Female Vet 35
250 00:44:09 165 Nikki Bennett Gt Bentley Running Club Male Senior
251 00:44:09 151 Nicky Collins Unattached Female Vet 40
252 00:44:17 156 Nick Huggins St Edmund Pacers Male Vet 50
253 00:44:27 211 Jane Jones Unattached Female Vet 40
254 00:44:36 174 Dave Sutherland Unattached Male Vet 50
255 00:44:37 113 Rosemary Thurlow Stowmarket Striders Female Vet 50+
256 00:44:40 116 Jake Marsden Unattached Male Senior
257 00:44:40 182 Robert Lathwaite Unattached Male Vet 45
258 00:44:40 115 Phil Marsden Unattached Male Vet 40
259 00:44:40 120 Carol Street Ipswich Jaffa Female Vet 45
260 00:44:44 218 Judith Adolphus Ipswich Jaffa Female Vet 40
261 00:44:55 208 Jaye Farnworth Felixstowe Road Runners Female Vet 45
262 00:45:01 287 Richard Oastler Ipswich Harriers Male Senior
263 00:45:11 89 Andrew Lusher Unattached Male Senior
264 00:45:17 269 Richard Hyland St Edmund Pacers Male Vet 40
265 00:45:20 197 Sandra Mann Unattached Female Vet 35
266 00:45:21 81 Mike Curtis Ipswich Jaffa Male Vet 55
267 00:45:33 114 Heather Marsden Unattached Female Vet 40
268 00:45:38 32 Barbara Tottle Ipswich Triathlon Club Female Vet 50+
269 00:45:42 7 Teresa Jennings Unattached Female Vet 45
270 00:45:46 140 Anne Oliver Felixstowe Road Runners Female Vet 45
271 00:45:50 237 Paul Warren Unattached Male Vet 55
272 00:45:50 173 Claire Harrington Unattached Female Vet 40
273 00:45:50 155 Lydia Sansom Unattached Female Vet 40
274 00:45:56 46 Kate Hendy Felixstowe Road Runners Female Vet 45
275 00:46:30 76 Mary Marshal Ipswich Jaffa Female Vet 50+
276 00:46:34 88 Jenny Jarrett Felixstowe Road Runners Female Vet 40
277 00:46:36 42 Sabrina Antonivk Unattached Female Senior
278 00:46:58 41 Ian Polley Gt Bentley Running Club Male Senior
279 00:47:37 107 Claire Rogers Ipswich Jaffa Female Senior
280 00:47:40 222 Susan Gilson Ipswich Jaffa Female Vet 40
281 00:47:43 66 Helen Challis Felixstowe Road Runners Female Vet 35
282 00:47:44 274 Mary Clarke Unattached Female Vet 50+
283 00:49:32 270 Marcia Hyland Stowmarket Striders Female Vet 35
284 00:49:37 221 Rosemary Walker Unattached Female Vet 40
285 00:49:38 254 Janet Green Framlingham Flyers Female Vet 50+
286 00:55:03 289 Sarah Clarke Unattached Female Senior
287 00:55:03 288 Vauchan Clarke Unattached Male Senior
288 01:04:01 258 David Nugent Gt Bentley Running Club Male Vet 50
dns/dnf 15 Sandie Pottage Stowmarket Striders Female Vet 35
dns/dnf 36 Martin Byford Witham RC Male Vet 45
dns/dnf 48 Julia Upton Unattached Female Senior
dns/dnf 51 Dave Songhurst Felixstowe Road Runners Male Vet 55
dns/dnf 74 Val Dadge Felixstowe Road Runners Female Vet 40
dns/dnf 78 Heidi Bennett Unattached Female Senior
dns/dnf 106 Julie Thurlow Ipswich Jaffa Female Vet 45
dns/dnf 108 Andrew Hunter Unattached Male Vet 45
dns/dnf 109 Veronica Manley Wymondham AC Female Vet 50+
dns/dnf 175 Gill Lewis Unattached Female Vet 45
dns/dnf 183 Tim Topper Norfolk Gazelles Male Senior
dns/dnf 184 Mike Goodwin Stowmarket Striders Male Vet 50
dns/dnf 185 Barbara Sanders Hadleigh Hares AC Female Vet 45
dns/dnf 186 Steve Hunt Hadleigh Hares AC Male Vet 40
dns/dnf 198 Colin Arnold St Edmund Pacers Male Vet 45
dns/dnf 210 Richard Jardan Ipswich Jaffa Male Vet 45
dns/dnf 248 Gail Pryke Ipswich Jaffa Female Vet 40