HOME    BACK

Little Clacton Friday Five 21st June 2002.
Results compiled by RACERES RESULTS
01787 376617
 raceres@lineone.net
http://website.lineone.net/~raceres
Pos Time No. First Name Surname Club Name Category
1 26:46:00 60 Kevin Vaughan St Edmund Pacers Male Open
2 27:29:00 182 Graeme Knott Harwich Runners Male Open
3 27:53:00 47 Geof Tomlinson Gt Bentley Running Club Male Vet 40
4 28:37:00 34 Richard Miller Stowmarket Striders Male Open
5 28:43:00 68 Andrew Taylor St Edmund Pacers Male Open
6 28:48:00 181 Jason Meachen Harwich Runners Male Open
7 28:53:00 121 Alan Dawson St Edmund Pacers Male Vet 45
8 29:04:00 108 Colin Arnold St Edmund Pacers Male Vet 45
9 29:10:00 143 Lee O'Hare West Suffolk A.C. Male Open
10 29:14:00 110 Christopher Cooke St Edmund Pacers Male Vet 40
11 29:31:00 214 Nathan Reeves Army AC Male Open
12 30:28:00 65 John Drake St Edmund Pacers Male Vet 50
13 30:31:00 123 Margaret Deasy Colchester & Tendring A.C. Female Vet 35
14 30:47:00 156 Peter Adkins Unattached Male Open
15 30:50:00 82 Paul Guay-Adkins Unattached Male Vet 45
16 30:51:00 213 Jeff Wharton Gt Bentley Running Club Male Open
17 30:53:00 66 Phil Quantrill Ipswich Jaffa Male Open
18 30:54:00 26 Kirsty Waterson Bedford & County Female Open
19 30:56:00 58 Raymond Hill Ipswich Jaffa Male Vet 50
20 31:06:00 25 Chris Herbert St Edmund Pacers Male Vet 40
21 31:07:00 49 Darren Thomas Grange Farm Trotters Male Open
22 310:08:00 72 Dave Vaughan St Edmund Pacers Male Vet 45
23 31:10:00 209 Robert Langley Halstead Road Runners Male Vet 45
24 31:22:00 1 Paul Preston Ipswich Jaffa Male Open
25 31:22:00 18 Richard Whiting St Edmund Pacers Male Open
26 31:28:00 173 Malcolm Stratham Colchester Harriers Male Open
27 31:30:00 62 Ronald Benjamin Felixstowe Road Runners Male Vet 45
28 31:33:00 75 Steve Hunt Hadleigh Hares A.C. Male Vet 40
29 31:37:00 155 David Adkins Unattached Male Open
30 31:45:00 176 Simon Wadley Unattached Male Open
31 31:50:00 203 Richard Taylor Springfield Striders Male Vet 45
32 31:54:00 88 John Driscoll Colchester Harriers Male Vet 50
33 31:58:00 211 Kevin Bownes Tiptree Road Runners Male Vet 40
34 32:04:00 90 David Robinson Hadleigh Hares A.C. Male Vet 50
35 32:32:00 55 Danny Mullane Tiptree Road Runners Male Vet 55
36 32:35:00 32 Duncan Chenery Ipswich Jaffa Male Vet 40
37 32:39:00 20 Glynn Peck Harwich Runners Male Vet 60+
38 32:51:00 70 Gary Smith Unattached Male Vet 40
39 32:54:00 159 Scott Harrison Witham Running Club Male Open
40 33:11:00 163 Jon Bolton Gt Bentley Running Club Male Open
41 33:17:00 98 jackie Abbott Framlingham Flyers Female Vet 35
42 33:20:00 23 Joe Naughton Stowmarket Striders Male Vet 40
43 33:33:00 185 Adam Shefield Gt Bentley Running Club Male Open
44 33:38:00 145 Gordon Slack Stowmarket Striders Male Vet 50
45 33:43:00 200 Mike Napier Unattached Male Open
46 33:47:00 205 Edward Skinner Tiptree Road Runners Male Vet 45
47 33:51:00 133 Mark Doyle Harwich Runners Male Vet 40
48 333:36:00 125 Charlotte Baldry Woodbridge Shufflers Female Open
49 34:01:00 165 Kevin Davies Unattached Male Vet 40
50 34:06:00 28 Gary Betts Ipswich Jaffa Male Open
51 34:10:00 107 Julia Midleton St Edmund Pacers Female Vet 50+
52 34:14:00 139 Haley Suttle Newmarket Joggers Female Vet 35
53 34:16:00 97 Ken Rooke Framlingham Flyers Male Vet 55
54 34:54:00 53 Terry Braverman Newmarket Joggers Male Vet 55
55 35:09:00 89 Peter Baguley Ipswich Jaffa Male Vet 45
56 35:10:00 12 Roger Duffield Tiptree Road Runners Male Vet 60+
57 35:12:00 29 John Lambert Ipswich Jaffa Male Vet 55
58 35:15:00 109 Lynn Tanner Colchester & Tendring A.C. Female Vet 45
59 35:17:00 44 Richard Edwards St Edmund Pacers Male Vet 50
60 35:21:00 141 Bob Ratcliff Stowmarket Striders Male Vet 55
61 35:26:00 100 Clive Kirk Ipswich Jaffa Male Vet 50
62 35:31:00 51 Mark Lankester Ipswich Jaffa Male Open
63 35:34:00 207 Ian Stanitope Halstead Road Runners Male Open
64 35:35:00 16 Rebecca Pitman Springfield Striders Female Vet 40
65 35:42:00 116 G Diston West Suffolk A.C. Male Open
66 35:43:00 64 S Gardiner Unattached Male Vet 40
67 35:46:00 33 Gary Nolloth Unattached Male Vet 40
68 35:50:00 124 Jo O'Brian Woodbridge Shufflers Female Vet 40
69 35:50:00 69 Brian Telford Gt Bentley Running Club Male Open
70 35:52:00 148 Ker Macrosson Ipswich Jaffa Male Vet 45
71 35:52:00 48 Phillip Marsden Unattached Male Vet 40
72 35:56:00 153 Stephen Wood Ipswich Jaffa Male Vet 45
73 35:59:00 206 Jenny Greene Unattached Female Open
74 36:02:00 217 Colin Matthews Harwich Runners Male Open
75 36:11:00 17 Julian Cordwell Harwich Runners Male Vet 45
76 36:20:00 172 Carl Fenton-Jones Gt Bentley Running Club Male Junior
77 36:28:00 142 Tony Adolphus Ipswich Jaffa Male Vet 40
78 36:34:00 45 Nigel Bonham Newmarket Joggers Male Vet 60+
79 36:39:00 52 Diana Braverman Newmarket Joggers Female Vet 50+
80 36:41:00 83 Martin Allum St Edmund Pacers Male Vet 50
81 36:42:00 204 Francis Ostrowski Ipswich Jaffa Male Vet 45
82 36:43:00 195 Julian Long St Edmund Pacers Male Open
83 36:45:00 192 Kate Snowling Harwich Runners Male Open
84 36:47:00 85 Mark Ross Unattached Male Vet 40
85 36:50:00 190 Neil Levett Unattached Male Open
86 36:52:00 161 Peter Howden Gt Bentley Running Club Male Vet 40
87 36:56:00 178 Roly Knott Harwich Runners Male Vet 45
88 37:10:00 38 Frank Gardiner Gt Bentley Running Club Male Vet 45
89 37:11:00 78 Tricia Dennison St Edmund Pacers Female Vet 40
90 37:11:00 180 Roger Spinks Ipswich Jaffa Male Vet 55
91 37:12:00 215 Andrew Pile Unattached Male Open
92 37:14:00 103 Dean King Gt Bentley Running Club Male Open
93 37:20:00 212 Mike Davidson Unattached Male Open
94 37:23:00 198 Alan Yetts Tiptree Road Runners Male Vet 40
95 37:24:00 170 Paul Smith Unattached Male Open
96 37:24:00 169 Neil Ayers Unattached Male Open
97 37:25:00 177 Pip Warboys Mid Essex Casuals Male Vet 50
98 37:39:00 102 Terry St George Unattached Male Open
99 37:46:00 137 Stephen Linden St Edmund Pacers Male Vet 45
100 37:52:00 5 Sarah Strivens Ipswich Jaffa Female Vet 40
101 37:54:00 73 Chris Austin St Edmund Pacers Male Vet 55
102 38:00:00 92 Gill Dean Ipswich Jaffa Female Vet 45
103 38:04:00 122 Theresa Levett Unattached Female Open
104 38:13:00 56 Keith Woodgate Ipswich Jaffa Male Vet 40
105 38:17:00 35 Kiri Alford Braintree A.C. Female Junior
106 38:18:00 54 Nikki Bennett Gt Bentley Running Club Female Vet 35
107 38:18:00 127 Julie Yallop Ipswich Jaffa Female Vet 35
108 38:21:00 46 Mike Martin Brandon Fern Hoppers Male Vet 55
109 38:24:00 74 Simon Page Unattached Male Vet 45
110 38:25:00 3 Peter Thomas Colchester Harriers Male Vet 60+
111 38:27:00 40 Paul Felton Gt Bentley Running Club Male Vet 50
112 38:27:00 138 Ian Freeman St Edmund Pacers Male Vet 50
113 38:36:00 152 Hillary Wood Ipswich Jaffa Female Vet 40
114 38:44:00 57 Vivien Woodgate Ipswich Jaffa Female Vet 40
115 38:54:00 167 Graham Goodard Harwich Runners Male Open
116 38:55:00 37 Kate Riley Gt Bentley Running Club Female Vet 40
117 38:56:00 86 Karen Goodwin Stowmarket Striders Female Open
118 39:07:00 146 Ken Day Witham Running Club Male Vet 50
119 39:08:00 84 Julie Haselwood Ipswich Jaffa Female Vet 45
120 39:26:00 193 John Williams Unattached Male Vet 45
121 39:35:00 171 Mick Quinlivan Road Runners Club Male Vet 50
122 39:37:00 201 Chris Keightley Unattached Male Open
123 39:49:00 112 Stephen Bright Unattached Male Open
124 39:55:00 191 David Rout Harwich Runners Male Vet 45
125 39:58:00 71 Brian Edmonds Tiptree Road Runners Male Vet 50
126 40:04:00 2 Colin Newcombe Ipswich Jaffa Male Open
127 40:12:00 61 Paul Theobald St Edmund Pacers Male Vet 45
128 40:13:00 202 Roger Causon Felixstowe Road Runners Male Vet 50
129 40:15:00 210 Barry Dobson Tiptree Road Runners Male Vet 55
130 40:17:00 149 Helena Bennett Newmarket Joggers Female Open
131 40:20:00 42 Grayhame Fish Stowmarket Striders Male Vet 50
132 40:22:00 36 Eric Dunne Gt Bentley Running Club Male Vet 60+
133 40:25:00 115 Cliff Baker Unattached Male Vet 50
134 40:37:00 7 Paul Foster Unattached Male Vet 45
135 40:38:00 194 Lee Harmen Unattached Male Open
136 40:40:00 50 Mervyn Kesselring Bungay Black Dog R.C. Male Vet 55
137 40:54:00 162 Peter Reeve Gt Bentley Running Club Male Vet 40
138 41:01:00 187 Richard Sayer Unattached Male Open
139 41:04:00 41 Anne Fish Stowmarket Striders Female Vet 50+
140 41:05:00 179 Andrew Hunter Unattached Male Vet 50
141 41:06:00 174 D Cussell Unattached Male Junior
142 41:08:00 175 B Hempstead Eastern Vets A.C. Male Vet 60+
143 41:11:00 101 Marianne Kirk Ipswich Jaffa Female Vet 50+
144 41:12:00 6 Lyn Foster Unattached Female Vet 45
145 41:18:00 15 Nigel Dadge Felixstowe Road Runners Male Open
146 41:29:00 134 Fiona Brewster Framlingham Flyers Female Open
147 41:30:00 166 D West St Edmund Pacers Male Vet 55
148 41:32:00 76 Barbara Sanders Hadleigh Hares A.C. Female Vet 40
149 41:42:00 168 Stuart Cattermole Unattached Male Open
150 41:47:00 208 Jan Topolewski Unattached Unable to place in Cat.
151 42:08:00 87 Sue Gardiner Ipswich Jaffa Female Vet 50+
152 42:20:00 9 Kate Stanet Ipswich Triathlon Club Female Vet 40
153 42:22:00 197 J.S. Warner Unattached Male Vet 45
154 42:42:00 24 Denise Naughton Stowmarket Striders Female Vet 35
155 42:50:00 79 Steven Hawkesworth Ipswich Jaffa Male Vet 40
156 43:15:00 81 Judy Meldrum Ipswich Jaffa Female Vet 50+
157 43:33:00 199 Mike Jackson Unattached Male Vet 50
158 43:36:00 63 Gillian Benjamin Felixstowe Road Runners Female Vet 40
159 43:37:00 216 Colin Keeble Harwich Runners Male Junior
160 43:42:00 157 Kevin Cracknell Unattached Male Open
161 44:00:00 130 Susanna Barker Unattached Female Open
162 44:02:00 129 Ken Abbott Unattached Male Vet 40
163 44:02:00 59 Haley Tatum Unattached Female Open
164 44:29:00 196 Daryl Butcher Harwich Runners Male Vet 45
165 44:48:00 99 Elizabeth Cooke St Edmund Pacers Female Vet 35
166 44:48:00 8 Bill Richmond Ipswich Jaffa Male Open
167 44:55:00 111 James Kelly Framlingham Flyers Male Vet 60+
168 44:58:00 39 Michelle Robinson Gt Bentley Running Club Female Vet 40
169 45:45:00 105 Denise Monk Unattached Female Vet 35
170 45:45:00 80 Shirley Suckling Unattached Female Vet 45
171 45:47:00 22 Phillip Nutley St Edmund Pacers Male Vet 50
172 45:50:00 164 Tom Middleditch Unattached Male Junior
173 45:52:00 136 Michelle Parnell Unattached Female Open
174 46:02:00 147 Janet Green Framlingham Flyers Female Vet 50+
175 46:16:00 120 Angeia Dawson Unattached Female Open
176 47:03:00 21 Valery Nutley St Edmund Pacers Female Vet 45
177 47:07:00 151 Rachael Blaber Unattached Female Open
178 47:08:00 10 Charlie Stanett Ipswich Triathlon Club Male Vet 45
179 47:23:00 144 Joe Byrne Unattached Male Junior
180 47:29:00 67 Jynn Maddison Unattached Female Open
181 47:49:00 150 Paul Blaber Unattached Male Open
182 47:50:00 183 David Cornish Gt Bentley Running Club Male Junior
183 48:59:00 160 Angela Pearce Unattached Female Open
184 48:04:00 188 Maxine Copeland Newmarket Joggers Female Vet 35
185 48:04:00 189 Jennie Grimwood Newmarket Joggers Female Vet 45
186 49:49:00 126 Thomas O'Brian Unattached Male Vet 45
187 50:01:00 27 Penny Clarke Witham Running Club Female Vet 40
188 53:03:00 132 Simon Lee Unattached Male Open
189 54:05:00 184 Jenny Tatum Gt Bentley Running Club Female Open
190 54:06:00 186 Martin Whitmill Gt Bentley Running Club Male Vet 40
191 57:36:00 96 Chris Rooke Framlingham Flyers Female Vet 50+
192 58:45:00 113 Sharon Fisher St Edmund Pacers Female Vet 50+
dns/dnf 4 Peter Pearce Gt Bentley Running Club Male Open
dns/dnf 11 Ian Foskew Witham Running Club Male Open
dns/dnf 13 Andy Rudge Felixstowe Road Runners Male Vet 40
dns/dnf 14 Bob Darnell Unattached Male Vet 45
dns/dnf 19 Mike Ryall West Suffolk A.C. Male Vet 50
dns/dnf 30 Daniel Overrett Ipswich Jaffa Male Junior
dns/dnf 31 Robert Chenery Ipswich Jaffa Male Junior
dns/dnf 43 Chris Raine St Edmund Pacers Male Vet 50
dns/dnf 77 Gordon Funnell Hadleigh Hares A.C. Male Vet 40
dns/dnf 91 Raymond Challis Gt Dunmow? Male Vet 55
dns/dnf 93 Stefan Keymer West Suffolk A.C. Male Open
dns/dnf 94 Adele Stach-Kevitz Newham & Essex Beagles Female Open
dns/dnf 95 Colin Jenkins Newham & Essex Beagles Male Vet 45
dns/dnf 104 Cynthia Allcock Gt Bentley Running Club Female Vet 50+
dns/dnf 106 Julie Cooke Bildeston Bounders Female Vet 40
dns/dnf 114 David Toms Brandon Fern Hoppers Male Vet 50
dns/dnf 117 Stephen Hicks Ipswich Harriers Male Vet 40
dns/dnf 118 Pat Partridge St Edmund Pacers Female Vet 45
dns/dnf 119 Anne Fellingham Stowmarket Striders Female Vet 50+
dns/dnf 128 Jane Fellingham-Boyce Stowmarket Striders Female Vet 35
dns/dnf 131 Carl Marston St Edmund Pacers Male Open
dns/dnf 135 Stuart Davies St Edmund Pacers Male Vet 50
dns/dnf 140 Geof Ash Ipswich Jaffa Male Vet 55
dns/dnf 154 Rebbecca Ford Unattached Female Open
dns/dnf 158 Jonathan Sandford Unattached Male Open