HOME BACK
Little Clacton Friday Five
23rd June 2000
Results compilied by
Paul Felton 01787 376617
raceres@lineone.net
Position Finish Time Race No First Name Surname Category Club Name
1 27:09:00 141 David Miller Male Senior Woodbridge Shufflers
2 27:23:00 76 Paul Cardy Male Senior Ipswich Harriers
3 27:44:00 129 Richard Jordan Male Vet 40 Ipswich Jaffa
4 28:01:00 36 Stephen Langley Male Senior Colchester Harriers
5 28:14:00 28 Mike Stacey Male Vet 45 Maidstone Harriers
6 28:18:00 212 Jason Meachen Male Senior Harwich Runners
7 28:22:00 122 Raymond Hill Male Vet 50 Ipswich Jaffa
8 28:39:00 160 Graeme Knott Male Senior Harwich Runners
9 28:42:00 69 Geoffrey Tomlinson Male Vet 40 Gt Bentley Running Club
10 28:48:00 204 D Papworth Male Senior Colchester Harriers
11 28:52:00 93 Michael Cobbold Male Senior St Edmund Pacers
12 29:20:00 67 Peter Pearse Male Senior Gt Bentley Running Club
13 29:25:00 148 Andrew Taylor Male Senior St Edmund Pacers
14 29:27:00 209 Richard Wold Male Vet 40 Felixstowe Road Runners
15 29:38:00 46 Ronald Benjamin Male Vet 45 Felixstowe Road Runners
16 29:40:00 191 Henry Emerton Male Vet 50 Colchester Harriers
17 29:52:00 27 David Gardner Male Senior Felixstowe Road Runners
18 29:59:00 113 Roger Stone Male Senior Felixstowe Road Runners
19 30:03:00 220 Darren Allan Male Senior Hadleigh Hares A.C.
20 30:09:00 92 Pete Foody Male Senior St Edmund Pacers
21 30:32:00 124 Mick Moore Male Vet 45 Felixstowe Road Runners
22 30:37:00 167 Ian Duggan Male Senior Ipswich Triathlon Club
23 30:52:00 135 Paul Guays-Atkins Male Vet 40 Colchester Harriers
24 30:59:00 223 Peter Adkins Male Senior Unattached
25 31:03:00 140 Fred Bees Male Vet 55 Gt Bentley Running Club
26 31:08:00 175 Vincent Monk Male Vet 50 Tiptree Road Runners
27 31:12:00 84 Stuart Wallace Male Vet 45 Colchester Harriers
28 31:15:00 24 Tony Roberts Male Senior Woodbridge Shufflers
29 31:18:00 130 Eleanor Newman Female Senior Colchester & Tendring A.C.
30 31:19:00 217 Clive Roots Male Senior Tiptree Road Runners
31 31:24:00 40 Robert Lucas Male Junior Unattached
32 31:36:00 145 Val Jennings Female Vet 35 Ipswich Jaffa
33 31:40:00 222 David Adnin Male Senior Unattached
34 31:43:00 33 Steven Hunt Male Vet 40 Hadleigh Hares A.C.
35 31:49:00 136 Mick Poulter Male Vet 45 Witham Running Club
36 31:57:00 55 Susan McCann Female Senior Colchester & Tendring A.C.
37 31:58:00 53 John Driscoll Male Vet 50 Colchester Harriers
38 32:01:00 6 Matt Anderson Male Senior Gt Bentley Running Club
39 32:07:00 75 Glenn Doel Male Senior Road Runners Club
40 32:13:00 58 Richard Trinder Male Vet 50 Harwich Runners
41 32:25:00 100 Jo Tweed Female Senior St Edmund Pacers
42 32:26:00 14 William Newland Male Vet 45 St Edmund Pacers
43 32:31:00 86 David Vaughan Male Vet 45 St Edmund Pacers
44 32:32:00 195 Glenn Stephens Male Senior Stowmarket Striders
45 32:39:00 174 David Miles Male Vet 45 Gt Bentley Running Club
46 32:44:00 42 Geoff Ash Male Vet 55 Ipswich Jaffa
47 32:48:00 177 Mick Staines Male Vet 50 Castle Point Joggers
48 33:03:00 219 Peter Lambillion Male Senior St Edmund Pacers
49 33:21:00 111 Jon Bolton Male Senior Gt Bentley Running Club
50 33:26:00 32 Darren Thomas Male Senior Grange Farm Trotters
51 33:30:00 5 Tamara Jordan Female Senior Stowmarket Striders
52 33:35:00 158 Colin Matthews Male Senior Harwich Runners
53 33:38:00 155 Ian Foskew Male Senior Witham Running Club
54 33:39:00 169 Ken Rooke Male Vet 50 Framlingham Flyers
55 33:40:00 12 C Taylor Male Senior Unattached
56 33:42:00 17 Richard Whiting Male Senior St Edmund Pacers
57 33:47:00 206 Stephen Bubridge Male Junior Harwich Runners
58 33:48:00 19 Roger Duffield Male Vet 60+ Tiptree Road Runners
59 34:01:00 101 Steve Martin Male Vet 40 Road Runners Club
60 34:04:00 44 Arron Burrows Male Senior Unattached
61 34:07:00 151 Pat Partridge Female Vet 45 West Suffolk A.C.
62 34:15:00 207 Chris Brown Male Senior Grange Farm Trotters
63 34:16:00 109 Dean King Male Senior Gt Bentley Running Club
64 34:19:00 188 Anthony Price Male Vet 45 Eastern Vets A.C.
65 34:21:00 210 Frances Cooke Female Vet 40 March AC
66 34:21:00 38 Kevin Davies Male Vet 40 Unattached
67 34:26:00 48 Charlotte Baldrey Female Senior Woodbridge Shufflers
68 34:35:00 182 S A Gander Male Senior Woodbridge Shufflers
69 34:37:00 82 Bill Cox Male Vet 55 Framlingham Flyers
70 34:38:00 192 Mario Fergnani Male Vet 55 Colchester Harriers
71 34:40:00 63 Lynn Tanner Female Vet 45 Colchester & Tendring A.C.
72 34:44:00 60 Christopher Austin Male Vet 50 St Edmund Pacers
73 34:47:00 125 Dick Dolan Male Vet 50 Woodbridge Shufflers
74 34:53:00 78 Brigid Wallen Female Vet 35 Tiptree Road Runners
75 34:54:00 179 Andrew Childs Male Vet 40 Tiptree Road Runners
76 34:54:00 215 John Hardmeier Male Vet 45 Unattached
77 34:55:00 184 Stephen Wood Male Vet 40 Ipswich Jaffa
78 34:57:00 221 Kevin Shipp Male Senior Harwich Runners
79 34:59:00 144 Paul Rowe Male Vet 40 Devonport Ltd. (Non Aff.)
80 35:03:00 173 Phil Byam Male Senior Unattached
81 35:07:00 45 Louise Parsons Female Senior Unattached
82 35:08:00 4 Jonathan Corwell Male Junior Harwich Runners
83 35:08:00 139 Philip Warboys Male Vet 45 Witham Running Club
84 35:08:00 216 Ray Wright Male Vet 50 Tiptree Road Runners
85 35:08:00 105 John Williams Male Vet 45 Springfield Striders
86 35:09:00 115 Stephen Gardiner Male Vet 40 Unattached
87 35:14:00 128 Paul Wiegand Male Vet 40 Unattached
88 35:22:00 41 James Lucas Male Junior Unattached
89 35:28:00 43 Elizabeth Cahill Female Vet 35 Colchester Harriers
90 35:30:00 18 Paul Burroughs Male Junior Unattached
91 35:31:00 180 Mike Ivatt Male Vet 40 St Edmund Pacers
92 35:35:00 91 Colin Weight Male Vet 60+ St Edmund Pacers
93 35:37:00 142 Julie Brown Female Vet 35 Ipswich Jaffa
94 35:42:00 200 Sophie Greest Female Senior Unattached
95 35:45:00 153 Diana Braverman Female Vet 45 Newmarket Joggers
96 35:47:00 152 Terry Braverman Male Vet 55 Newmarket Joggers
97 35:51:00 198 S Hunter Male Vet 45 Colchester & Tendring A.C.
98 35:53:00 81 Heather Hayward Female Senior Unattached
99 36:00:00 190 Tony Adolphus Male Vet 40 Ipswich Jaffa
100 36:06:00 85 Lucy Bradley Female Senior Colchester & Tendring A.C.
101 36:08:00 154 David Fellman Male Vet 40 Ipswich Jaffa
102 36:11:00 197 Mark Wilcox Male Senior Unattached
103 36:14:00 194 George Leggett Male Vet 40 Stowmarket Striders
104 36:15:00 183 Dean Gray Male Senior Unattached
105 36:15:00 202 David Rout Male Vet 40 Harwich Runners
106 36:31:00 208 Mark Maynard Male Vet 40 Colchester & Tendring A.C.
107 36:35:00 8 Mark Adams Male Junior Unattached
108 36:35:00 172 Paul Butler Male Senior Unattached
109 36:36:00 199 Shirly Morris Female Vet 35 Harwich Runners
110 36:37:00 176 Daryl Butcher Male Vet 40 Harwich Runners
111 36:39:00 203 Philip Wade Male Vet 50 Woodbridge Shufflers
112 36:42:00 56 Ben Hollands Male Senior St Edmund Pacers
113 36:43:00 187 Bill Sayward Male Vet 45 Unattached
114 36:45:00 193 Clive Emison Male Vet 40 Felixstowe Road Runners
115 36:48:00 218 Francis Ostrowski Male Vet 45 Ipswich Jaffa
116 37:08:00 213 Brian Telford Male Senior Witham Running Club
117 37:14:00 133 Roger Causon Male Vet 50 Felixstowe Road Runners
118 37:21:00 186 D Coley Female Unknown Age Ipswich Jaffa
119 37:24:00 127 Richard Nash Male Senior Stowmarket Striders
120 37:25:00 102 Julian Long Male Senior St Edmund Pacers
121 37:28:00 131 Hugh Norris Male Vet 50 Woodbridge Shufflers
122 37:29:00 185 Hilary Wood Female Vet 35 Ipswich Jaffa
123 37:32:00 120 Michelle Constable Female Senior Ipswich Jaffa
124 37:39:00 165 Peter Reeve Male Senior Gt Bentley Running Club
125 37:41:00 143 Carol Gould Female Vet 50+ Ipswich Jaffa
126 37:52:00 106 Ed Hawkins Male Senior Unattached
127 37:56:00 224 Jonathan Scack Male Senior Stowmarket Striders
128 38:00:00 164 Tracy Hyam Female Senior Gt Bentley Running Club
129 38:18:00 62 Michael Newton Male Vet 40 Stour Valley Joggers
130 38:20:00 71 Bob Darnell Male Vet 45 Diss A.C.
131 38:30:00 119 John Collyer Male Vet 55 Halstead Road Runners
132 38:35:00 88 Stephen Bright Male Senior Unattached
133 38:37:00 90 Ken Day Male Vet 50 Witham Running Club
134 38:40:00 16 Paul Kelly Male Vet 55 Ipswich Jaffa
135 38:47:00 104 Stephen Linden Male Vet 45 St Edmund Pacers
136 38:57:00 159 Rowland Knott Male Vet 45 Harwich Runners
137 38:59:00 171 Richard Sayer Male Senior Unattached
138 39:02:00 9 Gill Dean Female Vet 40 Ipswich Jaffa
139 39:17:00 74 Cynthia Allcock Female Vet 50+ Gt Bentley Running Club
140 39:19:00 110 Barbara Law Female Vet 50+ Gt Bentley Running Club
141 39:25:00 2 Eric Dunne Male Vet 60+ Gt Bentley Running Club
142 39:29:00 11 Ronel Van de Merwe Female Vet 40 Stowmarket Striders
143 39:32:00 3 Julian Cordwell Male Vet 45 Harwich Runners
144 39:34:00 39 Graham Lucas Male Vet 40 Unattached
145 39:40:00 68 Kate Riley Female Vet 40 Gt Bentley Running Club
146 39:41:00 162 John Gwillum Male Senior Gt Bentley Running Club
147 39:45:00 138 Paul Theobald Male Vet 45 St Edmund Pacers
148 39:47:00 89 B Reid Male Vet 45 Springfield Striders
149 39:52:00 150 Brian Hams Male Vet 50 St Edmund Pacers
150 40:03:00 83 Jean Cox Female Vet 50+ Woodbridge Shufflers
151 40:09:00 10 David Gillard Male Vet 45 St Edmund Pacers
152 40:44:00 80 Alan Alford Male Vet 45 Unattached
153 40:57:00 25 Kate Stannett Female Vet 35 Ipswich Triathlon Club
154 41:14:00 50 Grayhame Fish Male Vet 50 Stowmarket Striders
155 41:15:00 97 Esther Haselwood Female Junior Ipswich Jaffa
156 41:15:00 118 Jenny Collyer Female Vet 50+ Halstead Road Runners
157 41:22:00 181 Ron Feaviour Male Vet 60+ Harwich Runners
158 41:34:00 178 Andrew Hunter Male Vet 40 Unattached
159 41:39:00 29 Harold Bennett Male Vet 60+ Felixstowe Road Runners
160 41:41:00 201 L Collinson Female Senior Unattached
161 41:51:00 47 Gillian Benjamin Female Vet 40 Felixstowe Road Runners
162 41:55:00 170 Tim Payne Male Senior Unattached
163 42:07:00 156 Janet Green Female Vet 50+ Framlingham Flyers
164 42:18:00 34 Michelline Pierre Female Senior Gt Bentley Running Club
165 42:22:00 26 Charlie Stannett Male Vet 40 Ipswich Triathlon Club
166 42:27:00 20 Maxwell Giles Male Senior Unattached
167 42:31:00 205 Peter Whitehead Male Vet 50 Woodbridge Shufflers
168 42:36:00 57 Caroline Hollands Female Senior St Edmund Pacers
169 42:37:00 146 Ruth Britton Female Vet 50+ Ipswich Jaffa
170 42:43:00 54 Sue Gardiner Female Vet 50+ Ipswich Jaffa
171 42:53:00 49 Anne Fish Female Vet 50+ Stowmarket Striders
172 43:05:00 126 Katy Williams Female Senior Stowmarket Striders
173 43:10:00 132 Maureen Norris Female Vet 45 Woodbridge Shufflers
174 43:12:00 21 Nicolas Smith Male Vet 60+ Tiptree Road Runners
175 43:18:00 196 Simon Price Male Senior Gt Bentley Running Club
176 43:20:00 116 Judy Meldrum Female Vet 50+ Ipswich Jaffa
177 43:37:00 214 Pat Carroll Male Vet 55 Unattached
178 44:14:00 168 Peter Everett Male Vet 40 Unattached
179 44:38:00 95 E R Rose Male Vet 60+ Ipswich Jaffa
180 45:12:00 13 Denise Monk Female Vet 35 Red Lion Ragamffins (Non Aff.)
181 45:16:00 23 Shirley Suckling Female Vet 45 Red Lion Ragamffins (Non Aff.)
182 45:44:00 79 Lynn Maddison Female Senior Unattached
183 45:44:00 94 Claire James Female Senior Unattached
184 45:52:00 65 Fiona Brewster Female Senior Framlingham Flyers
185 46:00:00 87 Jane Parkington Female Senior Unattached
186 46:07:00 189 Judith Adolphus Female Vet 35 Ipswich Jaffa
187 46:36:00 99 Thomas O'Brian Male Vet 45 Unattached
188 47:08:00 96 James Kelly Male Vet 60+ Framlingham Flyers
189 47:24:00 123 Gill Dickenson Female Vet 40 Ipswich Harriers
190 47:58:00 149 Morris Helm Male Vet 45 Unattached
191 47:58:00 35 Tracy Copsey Female Vet 35 Unattached
192 48:46:00 163 Dave Nugent Male Vet 50 Gt Bentley Running Club
193 48:49:00 15 M J Murphy Male Vet 60+ Unattached
194 48:49:00 59 Janice Bentley-Parsons Female Vet 40 Brentwood AC
195 49:15:00 107 Michelle Robinson Female Vet 40 Gt Bentley Running Club
196 49:23:00 117 Robert White Male Vet 60+ Eastern Vets A.C.
197 51:45:00 108 Ray Pipe Male Vet 60+ Gt Bentley Running Club
198 52:31:00 211 Nigel Harris Male Vet 40 March AC
199 53:37:00 166 Alan Dunn Male Senior Unattached
200 54:11:00 37 Lynn Davies Female Vet 35 Unattached
201 57:48:00 31 Sally Pearce Female Vet 40 Felixstowe Road Runners
DNS/DNF 121 Lorraine Phillips Female Senior Stowmarket Striders
DNS/DNF 147 Alison Taylor Female Senior St Edmund Pacers
DNS/DNF 112 Jacqueline Hutton Female Vet 35 Unattached
DNS/DNF 64 Emma Brewster Female Vet 40 Framlingham Flyers
DNS/DNF 98 Julie Haselwood Female Vet 45 Ipswich Jaffa
DNS/DNF 52 Esther Cotton Female Vet 50+ BRJ Huntingdon RRC
DNS/DNF 72 Marianne Kirk Female Vet 50+ Ipswich Jaffa
DNS/DNF 161 Elsbeth Knott Female Vet 50+ Harwich Runners
DNS/DNF 7 Sebastian Palmer Male Junior St Edmund Pacers
DNS/DNF 61 Geoffrey Day Male Senior Gt Bentley Running Club
DNS/DNF 70 Terry Alabaster Male Senior Witham Running Club
DNS/DNF 103 Steve Griffiths Male Senior Unattached
DNS/DNF 114 Mike Osborn Male Senior MCTC Non Affiliated
DNS/DNF 22 Andy Rudge Male Vet 40 Felixstowe Road Runners
DNS/DNF 30 Malcolm Hogarth Male Vet 40 Ipswich Jaffa
DNS/DNF 73 Nikos Miaouls Male Vet 40 Woodbridge Shufflers
DNS/DNF 1 Derek Cook Male Vet 45 Gt Bentley Running Club
DNS/DNF 66 Chris Harbord Male Vet 50 Gt Yarmouth R.R.C.
DNS/DNF 134 Clive Kirk Male Vet 50 Ipswich Jaffa
DNS/DNF 137 Gerry Borley Male Vet 50 Unattached
DNS/DNF 157 Colin Short Male Vet 50 Witham Running Club
DNS/DNF 51 Anthony Cotton Male Vet 60+ BRJ Huntingdon RRC
DNS/DNF 77 Brian Taylor Male Vet 60+ St Edmund Pacers